• facebook
 • rss
 • Najazd rycerstwa

  Agnieszka Napiórkowska

  dodane 20.08.2012 14:01

  Przez dwa dni przybywający do Łęczycy przekraczając progi zamku od razu przenosili się do średniowiecza, gdzie na własne oczy mogli zobaczyć turnieje rycerskie i rywalizacje łuczników.

  W dniach 18 - 19 sierpnia na Zamku Królewskim w Łęczycy odbywał się XIV Międzynarodowy Turniej Rycerski, którego głównymi organizatorami było Muzeum w Łęczycy, Urząd Miasta i Starostwo Powiatowe. Imprezę otworzyła parada rajców miejskich przed Ratuszem, po której orszak turniejowy przemaszerował na Zamek Królewski. W tym roku w łęczyckim turnieju wystąpiły: Sandomierski Ośrodek Kawaleryjski, należący do polskiej czołówki zespołów rekonstrukcji historycznej organizujących widowiska konne;  Armentum, czeska grupa z Hradec Kralove, która po mistrzowsku wykonuje układy szermiercze na niemal wszystkie rodzaje białej broni; a także Gwardia Gryfa z Wrocławia będąca jedyną w Polsce grupą uprawiającą żonglowanie chorągwiami.  Główną atrakcją był Pieszy Turniej Rycerski w wykonaniu grupy Merlet. Pochodzący z Pragi, mistrzowie świata w szermierce artystycznej, zaprezentowali widowisko nagrodzone w 2006 roku pierwszą nagrodą na festiwalu szermierki artystycznej w Berlinie. Warto wspomnieć, iż grupa Merlet bierze udział w czołowych amerykańskich i francuskich superprodukcjach filmowych. Tworzy znakomite układy szermiercze oraz trenuje aktorów do filmów. Dodatkową atrakcją był turniej łuczniczy o statuetkę „Srebrnej brzechwy”, do którego zaproszonych zostało 12 łuczników m.in.: z Polski, Francji, Węgier, Ukrainy i Czech, posługujących się replikami średniowiecznych łuków i strzał. Zwycięzcą w tym turnieju został Łukasza Nawalny. Podczas dwudniowej imprezy nie zabrakło także konkursów dla publiczności i kramów z rycerskimi akcesoriami.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Jocho
   25.08.2012 11:58
   bARDZO PODOBAŁ MI SIĘ TEN ARTYKUŁ BO MOGŁEM ŚOBIE POCZYTAĆ O CZYMŚ CIEKAWYM I NORMALNYM A NIE TAK JAK W DZISIEJSZYH GAZETACH .ZDJĘCIA SĄ ŚWIETNĘ WSZYSTKIMJE POLECAM GRATULUJE TEMU DZIENNIKARZOWI
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół