• facebook
 • rss
 • Kogutki malowane i wycinane

  Agnieszka Napiórkowska

  dodane 25.08.2012 21:32

  Po raz ostatni w tym roku w skansenie przy Muzeum w Łowiczu odbywały się bezpłatne warsztaty rękodzieła ludowego. Specjalnie na nie przyjechała grupa młodzieży z Gdańska.

  W ostatnią sobotę i w niedzielę sierpnia zakończyły się trwające od czerwca warsztaty rękodzieła ludowego. Organizatorami spotkań z folklorem byli Urząd Miejski w Łowiczu, Stowarzyszenie Twórców Ludowych koło Łowicz i Muzeum w Łowiczu. Podczas warsztatów odbywały się pokazy rękodzielnictwa ludowego, a chętni mogli nauczyć się: wycinankarstwa, garncarstwa, wikliniarstwa, hafciarstwa, rzeźbiarstwa, plastyki obrzędowej i bibułkarstwa. Zajęcia prowadzili twórcy ludowi, którzy przed przybywającymi do skansenu odkrywali arkana rzemiosła.

  Ostatnie zajęcia prowadziły m.in. Marzena Jędrzejczak z gminy Lipce Reymontowskie, która zajmuje się zdobieniem skrzyń i biżuterii drewnianej oraz Stanisława Kosiorek, wycinankarka.

  ­– Przychodzę tu już drugi rok. W zeszłym nie opuszczałam żadnych zajęć. W tym doskonalę swój warsztat w tym, co mnie interesuje – mówi Marta Burzyńska z Łowicza.

  Drugi sezon w skansenie weekendy spędza także… nastoletni Grzegorz Czajka. – Interesuje mnie rzeźba. Uczyłem się jej od pani Elżbiety Świderek, a potem od innych twórców.

  Dziś maluje tu kolorowe kwiaty łowickie na bilecikach prezentowych.

  Do skansenu w Łowiczu przyjechały także Marta Kowalewska i Ewelina Tkaczyk z Gdańska i Edyta Bogucka z Podlasia, które o warsztatach dowiedziały się z internetu. – Przyjechałyśmy tu rano i przez dwa dni chcemy się uczyć wycinanek i zdobienia biżuterii – mówi Marta. – Jesteśmy fankami „etno”. Nie jechałyśmy w ciemno. Na stronach znalazłyśmy wiele informacji – podkreśla. – Jesteśmy zadowolone z poziomu zajęć. Mamy trochę doświadczenia w zdobieniu biżuterii. Po dwóch dniach mamy nadzieję, że podstawy uda się nam opanować – dodaje Edyta.

  – Proszę napisać, że te warsztaty naprawdę są świetne i chcemy, żeby Urząd Miasta zorganizował je także w przyszłym roku – mówią panie umazane farbą akrylową…

    Nauka wycinanek
  Agnieszka Napiórkowska/GN
    Wycinanki autorstwa Stanisławy Kosiorek
  Agnieszka Napiórkowska/GN
    Łowicki chłopak
  Agnieszka Napiórkowska/GN
    Kolorowe łowiczanki w wykonaniu dzieci
  Agnieszka Napiórkowska/GN
    Dziewczyny przyjechały na warsztaty specjalnie z Gdańska
  Agnieszka Napiórkowska/GN
    Aż trudno uwierzyć, że to debiut
  Agnieszka Napiórkowska/GN

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół