Nowy numer 16/2018 Archiwum

Kino w kościele

W łowickim kościele oo. Pijarów wystąpiła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej. W sobotni wieczór 25 sierpnia zebrani wysłuchali koncertu muzyki filmowej „W starym kinie” w ramach obchodów jubileuszu 100 lat kina w Łowicz oraz festiwalu Kolory Polski.

Muzycy pod batutą Marcina Wolniewskiego wykonali m.in. suitę z muzyki do filmu „Pan Tadeusz”, walc z filmu „Ziemia obiecana” i temat z filmu „Pianista” Wojciecha Kilara, suitę z muzyki do filmu „Znachor” Piotra Marczewskiego, temat z muzyki do filmu „Człowiek z żelaza” Andrzeja Korzyńskiego oraz słynny walc z filmu „Granica” Piotra Hertla.

Przed koncertem można było obejrzeć specjalną wystawę, która przedstawiała archiwalne fotografie, dokumenty i  anonse prasowe zawarte w albumie „100 lat kina w Łowiczu” autorstwa Macieja Malangiewicza i Jacka Rutkowskiego, wydanym w 2012 roku przez Łowicki Ośrodek Kultury. Całość opatrzona została tekstem będącym skrótem historii łowickich kinematografów działających w latach 1912-2012.

Organizatorzy jubileuszu wydali również specjalną bezpłatną jednodniówkę podsumowująca obchody 100-lecia kina w Łowiczu.

  Zebranych na koncercie powitał rektor Kolegium Pijarów w Łowiczu o. Marian Galas
Marcin Kowalik/GN
  Dyrygent Marcin Wolniewski i muzycy Filharmonii Łódzkiej
Marcin Kowalik/GN
  Jubileusz łowickiego kina w pijarskim kościele
Marcin Kowalik/GN
  Specjalna wystawa poświęcona łowickim kinematografom
Marcin Kowalik/GN
  Wśród zwiedzających wystawę byl również słynny językoznawca prof. Jerzy Bralczyk
Marcin Kowalik/GN

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma