• facebook
 • rss
 • Coraz mniej świadków „Solidarności"

  Marcin Kowalik

  dodane 02.09.2012 14:30

  W 32. rocznicę podpisania gdańskich Porozumień Sierpniowych w sanktuarium maryjnym w Głogowcu odprawiono uroczystą Mszę św.

  Głogowiec wraz z cudownym obrazem Matki Bożej Głogowieckiej jest miejscem o bogatych tradycjach religijno-patriotycznych. W ogrodach sanktuarium znajduje się piękna Droga Krzyżowa Narodu Polskiego, nawiązująca w swoich stacjach do wielkich wydarzeń z walki Polski o niepodległość, od czasów zaborów aż po czasy współczesne. Przed laty przybywali tu działacze „Solidarności" i podziemia niepodległościowego.

  31 sierpnia podczas Mszy św. , w której udział wzięli przedstawiciele parlamentu, samorządów oraz lokalnej „Solidarności", kustosz Sanktuarium Matki Bożej w Głogowcu ks. Piotr Kalisiak powiedział: - Jest dziś nas zdecydowanie mniej. Niektórzy z tych, którzy tworzyli „Solidarność", wybrali inna drogę.

  Homilia ks. Piotra Kalisiaka
  Marcin Kowalik/GN

  Po Mszy w szyku procesyjnym delegacje ze sztandarami udały się pod pomnik „Solidarności" na miejscowym placu pielgrzymkowym. Tam złożono kwiaty i oddano hołd członkom ruchu niepodległościowego, w tym zmarłemu niedawno Stanisławowi Krzysztofikowi, przewodniczącemu Rady Podregionu Kutno NSZZ „Solidarność”. Poseł Tadeusz Woźniak w swoim przemówieniu podkreślił, że „Solidarność" ze swoimi ideałami jest potrzebna Polakom.

  Przemówienie posła Tadeusza Woźniaka przed pomnikiem „Solidarności" w Głogowcu
  Marcin Kowalik/GN

  Na koniec zebrani odśpiewali hymn Polski.

  Przed uroczystościami w Głogowcu o godz.12 w Kutnie złożono kwiaty pod pomnikiem „Ulotką” przy ul. Sienkiewicza w Kutnie. 31 sierpnia to polskie święto państwowe, obchodzone jako Dzień Wolności i Solidarności.

    Ks. Piotr Kalisiak, kustosz Sanktuarium Matki Bożej w Głogowcu
  Marcin Kowalik/GN
    Obraz Matki Bożej Głogowieckiej
  Marcin Kowalik/GN
    Procesja ze sztandarami
  Marcin Kowalik/GN
    Złożenie kwiatów pod pomnikiem „Solidarności" w Głogowcu
  Marcin Kowalik/GN

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół