• facebook
 • rss
 • Jubileusz łowickich przewodników

  Marcin Kowalik

  dodane 25.09.2012 13:18

  Na trzydniowe obchody jubileuszu 50-lecia koła łowickich przewodników przyjechali goście z całej Polski. Byli świadkami nadania kołu imienia Anieli Chmielińskiej.

  Kulminacyjnym punktem programu obchodów jubileuszu była sesja w auli Mazowieckiej Wyższej Szkoły Humanistyczno-Pedagogicznej w Łowiczu, która odbyła się 22 września. Po sesji naukowej i zwiedzaniu okolicznościowych wystaw nastąpiła uroczystość nadania imienia Anieli Chmielińskiej dla Koła Przewodników przy Oddziale PTTK w Łowiczu. Aniela Chmielińska to wybitna postać związana z Łowiczem i okolicami. Była pierwszą kobietą, którą Polskie Towarzystwo Krajoznawcze obdarzyło godnością członka honorowego. Odznaczenia i dyplomy jubileuszowe otrzymali również zasłużeni łowiccy przewodnicy.

  Sesję swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele lokalnych władz samorządowych oraz wicewojewoda łódzki Paweł Bejda. Nie zabrakło też prezesa Zarządu Głównego PTTK Lecha Drożdżyńskiego i zaprzyjaźnionych przewodników z innych kół m.in. z Ciechanowa, Gdańska, Grudziądza, Krakowa, Lublina, Płocka, Poznania, Sandomierza, Wrocławia, Zielonej Góry czy Szczecina.

  Już w piątek 21 września na ulicach Łowicza można było spotkać grupki ludzi ubranych w czerwone kurtki i bluzy. To goście święta w tradycyjnych ubiorach przewodnickich zwiedzali łowickie zabytki. Następnego dnia grono przewodników  zwiedzało skansen w Maurzycach. Zrobiono nawet pamiątkowe grupowe zdjęcie przy pierwszym na świecie spawanym moście drogowym na Słudwi. W niedzielę 23 września w bazylice łowickiej odbyła się Msza św. przewodnicka, którą celebrował przyjaciel koła proboszcz ks. Wiesław Skonieczny. Po niej podzieleni na dwie grupy uczestnicy jubileuszu zwiedzali okoliczne miejscowości m.in. Arkadię, Nieborów, Domaniewice i Walewice.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół