• facebook
 • rss
 • Inauguracja w seminarium

  Agnieszka Napiórkowska

  dodane 07.10.2012 21:00

  W sobotę 6 października odbyła się inauguracja roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu.

  W sobotę 6 października uroczystą Mszą św., której przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba, zainaugurowano nowy rok akademicki 20122013. W Eucharystii w intencji alumnów, moderatorów, profesorów, dobroczyńców i pracowników seminarium uczestniczyli także bp Józef Zawitkowski, bp Alojzy Orszulik i ponad 30 kapłanów. Homilię wygłosił ks. dr Grzegorz Cieślak, prefekt wychowawczy i dyrektor administracyjny WSD w Łowiczu.

  Po Mszy św. zebrani przeszli do auli seminaryjnej, gdzie rektor ks. dr Sławomir Wasilewski powitał gości i w krótkim wystąpieniu wyjaśnił znaczenie inauguracyjnego hasła Fides–VocatioAnimus. Wyjaśniając znaczenie trzech łacińskich słów, rektor podkreślał, że ich wybór nie jest związany jedynie ze zbliżającym się Rokiem Wiary. Fides, czyli wiarę, i to na pierwszym miejscu, wybrano dlatego, że WSD w Łowiczu to uczelnia Chrystusowa, uczelnia dla wierzących, dla powołanych, dla chcących się angażować. – Chcielibyśmy, by takich powołanych, wierzących ludzi było jak najwięcej. Mamy jeszcze kilka wolnych pokoi. Stąd nie przestaniemy modlić się, powtarzając za bł. ks. Michałem Sopoćko te słowa: "Boże Miłosierny, daj Kościołowi (dodając w sercu łowickiemu) wielu gorliwych i świętych kapłanów. Boże Miłosierny, wybierz i powołaj ich sam spośród ludu Twego, ale w taki sposób, aby żaden niepowołany między nimi, tzn. między nami, się nie znalazł. I aby żaden z powołanych nie został pominięty" – mówił ks. rektor.

  Podczas inauguracji wykład na temat „Rok Wiary wyzwania i nadzieje Kościoła we współczesnym kontekście kulturowym”  wygłosił ks. dr Marek Marczak, dogmatyk i profesor WSD w Łodzi. Słowo do zebranych skierował także bp Andrzej F. Dziuba, który podobnie, jak ks. rektor Sławomir Wasilewski odniósł się do słów z plakatu inauguracyjnego. Ordynariusz podkreślił, że trzy łacińskie słowa wyrażają pewną rzeczywistość, do której każdy wszedł poprzez bramę wiary, jaką jest chrzest. I ta droga triady dotyczy wszystkich ludzi.  

  Podczas inauguracji 9 alumnów I roku propedeutycznego złożyło ślubowanie i odebrało indeksy. Klerykami I roku  są: Adam Ajnzyhart (parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Mazewie), Patryk Basior (parafia pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Giżycach), Bartłomiej Borowski (parafia pw. św. Stanisława Kostki w Łodzi), Adrian Czerwiński (parafia pw. św. Andrzeja Apostoła w Łęczycy), Filip Kopka (parafia pw. Narodzenia Najśw. Maryi Panny w Młodzieszynie), Jarosław Odolczyk (parafia pw. Matki Bożej Bolesnej w Nieborowie), Krzysztof Piotrowski (parafia pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Grabowie), Piotr Podkański (parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Sochaczewie) i Jakub Zakrzewski (parafia pw. św. Wawrzyńca w Sochaczewie).

  Uroczystość zakończyło odśpiewaniu hymnu "Gaudeamus igitur".

  Uroczysta Msza św. inaugurująca nowy rok akademicki 2012–2013   Uroczysta Msza św. inaugurująca nowy rok akademicki 2012–2013 Agnieszka Napiórkowska/GN Studenci I roku indeksy odebrali z rąk ks. Stanisława Kura   Studenci I roku indeksy odebrali z rąk ks. Stanisława Kura Agnieszka Napiórkowska/GN Dziewięciu alumnów otrzymało indeksy   Dziewięciu alumnów otrzymało indeksy Agnieszka Napiórkowska/Gn W inauguracji w seminarium uczestniczyło ponad 30 kapłanów   W inauguracji w seminarium uczestniczyło ponad 30 kapłanów Agnieszka Napiórkowska/GN

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół