• facebook
 • rss
 • Dzień Papieski w Księstwie Łowickim

  Marcin Kowalik

  dodane 15.10.2012 19:19

  Tradycyjnie w Łowiczu z okazji Dnia Papieskiego zorganizowano bieg ulicami miasta. W tym roku pobiegło ponad 200 osób, w tym spora grupa dzieci i młodzieży.

  Obchody XII Dnia Papieskiego w Łowiczu organizowane są wspólnie z Urzędem Miasta, stąd noszą nazwę Dnia Papieskiego w Księstwie Łowickim. 13 października w parafii MB Nieustajacej Pomocy na Korabce zorganizowano konkurs recytatorski dla uczniów szkół gimnazjalnych diecezji łowickiej. W niedzielę 14 października głównym punktem obchodów Dnia Papieskiego była Msza św. w bazylice katedralnej, którą celebrował bp Józef Zawitkowski. W Mszy wzięli udział goście ze Stupavy na Słowacji, miasta partnerskiego Łowicza. Tuż po Eucharystii z krótkim koncertem wystąpił słowacki Chór Nevadza.

  Po południu odbył się kolejny bieg papieski, którego start umiejscowiono w miejscu celebry Mszy św. przez Jana Pawła II w czasie jego wizyty w Polsce w 1999 r. Na mecie, tuż przy pomniku papieskim na Starym Rynku, na uczestników biegu czekały napoje i słodycze.

    Występ Chóru Filharmonii Łódzkiej w bazylice katedralnej w Łowiczu
  Marcin Kowalik
  W ramach Dnia Papieskiego wieczorem w bazylice katedralnej wystąpił Chór Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Dawida Bera. Artyści wykonali utwory Mikołaja Zieleńskiego z XVI i XVII w. oraz kompozycje Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Antonio Vivaldiego, Antona Brucknera, Johana Brahmsa, Siergieja Rachmaninowa oraz bliższe czasom współczesnym pieśni negro spirituals.

  Ostatnim punktem programu obchodów była modlitwa pod pomnikiem Jana Pawła II. O 21.30 cześć błogosławionemu oddali bp Andrzej F. Dziuba, bp. Józef Zawitkowski, księża i siostry zakonne, klerycy WSD w Łowiczu oraz władze miasta i jego mieszkańcy. Zebrani wysłuchali fragmentu homilii papieskiej z dnia jego wizyty w Łowiczu, pomodlili się dziesiątką Różańca oraz zapalili pod pomnikiem znicze.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół