• facebook
 • rss
 • Próba samoobrony?

  Marcin Kowalik

  dodane 14.11.2012 23:39

  Odwołanie dyrektora łowickiego szpitala Andrzeja Grabowskiego przez zarząd powiatu budzi wśród mieszkańców miasta wiele emocji. Dla większości jest to decyzja polityczna.

  Powodem odwołania A. Grabowskiego było prowadzenie przez niego prywatnej praktyki lekarskiej, a to okazało się niezgodne z przepisami. Dyrektor szpitala nie może prowadzić własnej działalności gospodarczej. Kłopot w tym, że decyzję podjął zarząd powiatu, zdominowany przez ludzi związanych z PSL, którzy od kilku miesięcy po przetasowaniach we władzach znów mają najwięcej do powiedzenia. Tak, jak wtedy, gdy szpital popadł w ponad 20-milionowy dług, a jednym z dyrektorów był... Krzysztof Figat, obecny starosta łowicki.

  A. Grabowski dokonał rzeczy wręcz niemożliwej. Kierując łowickim szpitalem, zredukował jego dług do kwoty ok. 1,5 mln zł. Inna sprawa, że odbyło się to kosztem wynagrodzeń pracowników i spadkiem jakości leczenia poprzez redukcję kadry pielęgniarek. Ten sam Grabowski nie zgodził się kilka tygodni temu, żeby powołać na stanowisko wicedyrektora osobę poleconą przez powiat. Uważał, że szpitala nie stać na kosztowny dodatkowy etat. Na efekt odmowy nie trzeba było długo czekać – został odwołany ze swojego stanowiska. I choć przeciwnicy jego odwołania mogą się z tym nie zgadzać, został odwołany zgodnie z przepisami. Jak to się stało, że poprzedni zarząd powiatu godził się na łączenie przez Grabowskiego funkcji dyrektora szpitala i prowadzenia prywatnej praktyki lekarskiej – tego nie wiem. Z historii pamiętam jednak powiedzenie stalinowskiego prokuratora: "Dajcie mi człowieka, a znajdę na niego paragraf” i tak postąpił obecny zarząd powiatu, odwołując A. Grabowskiego.

  Kto będzie dyrektorem szpitala? Na razie pełniącym obowiązki jest Waldemar Grabowski, rodzony brat Andrzeja. Konkurs ma wyłonić nowego szefa łowickiej placówki. Startować ma w nim... Andrzej Grabowski. Choć bardziej prawdopodobne jest, że zostanie wicedyrektorem do spraw lecznictwa. A więc chciał czy nie chciał, będzie dodatkowy etat dyrektorski. Może to być jednak próba samoobrony szpitala przed osobą z nadania politycznego. Wygląda bowiem na to, że w konkursie wystartuje Anna Idzikowska, była dyrektor szpitala w Rawie Mazowieckiej. Proszę zgadnąć, z jaką opcją polityczną jest związana.

  Dodano 16 listopada.
  Waldemar Grabowski zrezygnował ze swojej funkcji. Pełniącym obowiązki dyrektora łowickiego szpitala został Michał Tracz z Głowna. W latach 2007-2008 kierował szpitalem w Poddębicach. Był też wicedyrektorem ds. ekonomicznych prywatnej placówki szpitalnej w Łodzi.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół