• facebook
 • rss
 • Patrocinium z relikwiami

  Marcin Kowalik

  dodane 23.11.2012 23:56

  Kilka dni wcześniej niż zazwyczaj w Łowiczu obchodzono Patrocinium, czyli święto szkół pijarskich.

  W Pijarskich Szkołach Królowej Pokoju w Łowiczu obchody Patrocinium miały w tym roku wyjątkowy charakter. Związane to było z wprowadzeniem do kaplicy szkolnej relikwii św. Józefa Kalsancjusza, patrona szkół chrześcijańskich. W piątek 23 listopada uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Józef Zawitkowski. Po niej relikwie w procesji z udziałem wszystkich uczniów przeniesiono z kościoła do szkoły. Tam umieszczone zostały w specjalnym relikwiarzu z czterema promieniami symbolizującymi śluby zakonne, jakie składają pijarzy, którzy oprócz czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, ślubują szczególną troskę o wychowanie dzieci i młodzieży. Drugie relikwie św. Józefa Kalasancjusza umieszczone zostały w relikwiarzu z 1750 r., który do tej pory znajdował się w skarbcu kościoła. Prawdopodobnie w nim przechowywane były relikwie świętego. Zaginęły po kasacie prowincji pijarskiej przez zaborców. Odnowiony relikwiarz wraz z relikwiami wrócił teraz do kościoła.

  Dalsza część uroczystości miała miejsce na sali gimnastycznej, gdzie szkolna grupa teatralna "ad hoc" wystąpiła ze spektaklem "Most" Jerzego Szaniawskiego, a już na zakończenie rozegrano mecz siatkówki nauczyciele kontra uczniowie. Wcześniej swoje wielkie chwile przeżywali uczniowie klas pierwszych pijarskiej podstawówki.

    Ślubowanie uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej, gimnzajum i liceum
  Marcin Kowalik/GN
    Występ najmlodszych uczniów pijarskiej podstawówki, za który otrzymali gorące brawa
  Marcin Kowalik/GN

    Dyrektor Przemysław Jabłoński wielkim ołówkiem pasuje pierwszaków na uczniów szkoły
  Marcin Kowalik/GN

  Patrocinium w szkołach prowadzonych przez zakon pijarów zwyczajowo obchodzone jest 27 listopada, bowiem tego dnia przypada święto opieki św. Józefa Kalasancjusza.  Nazwa święta pochodzi od łacińskiego słowa patrocinium - które oznacza patronat, ochronę.

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół