Nowy numer 13/2024 Archiwum

Depresja – to już nie tabu

Z okazji dnia walki z depresją Powiatowa Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Skierniewicach zorganizowała konferencję „Razem przeciwko depresji”.

26 lutego 2013 roku do Starostwa Powiatowego w Skierniewicach przybyło ponad 150 nauczycieli, pedagogów i psychologów. Mieli szansę usłyszeć o przyczynach i skutkach depresji, a rozwoju uzależnień, zaburzeniach odżywiania, subkulturach młodzieżowych, a także o ryzyku samobójstw wśród młodzieży. Prelegentki przytaczały badania naukowe, statystyki, ale także odnosiły się do swoich doświadczeń zawodowych. - Depresja jest najczęstszą chorobą cywilizacyjną XXI wieku, dlatego musimy o niej mówić – apelowała pani Barbara Gogol, Dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Skierniewicach. W ponad dwugodzinnym wykładzie zgromadzeni otrzymali niezbędną wiedzę na temat choroby. – Można powiedzieć, że większość z nas to wiedziała, mogła doczytać we własnym zakresie, jednak ważne jest, aby tę wiedzę sobie przypominać i pogłębiać ją – mówi Anna Sawicka, nauczycielka. Po konferencji odbył się warsztat „Strategie zapobiegania samobójstwom wśród dzieci i młodzieży”. – Jako nauczyciela, ta część interesowała mnie najbardziej. Dowiedziałam się, na jakie symptomy zwracać uwagę, jak rozmawiać z uczniem, by nie stwarzać dystansu. Wiem już także, że takie rozmowy nie należą jedynie do obowiązku psychologów i pedagogów, ale do każdego, kto nawiązał relację z młodym człowiekiem – dodaje Anna Sawicka. 

Konferecji towarzyszyła wystawa "Motyle w sieci..."   Konferecji towarzyszyła wystawa "Motyle w sieci..."
Monika Augustyniak

Po konferencji słuchacze zostali zaproszeni do obejrzenia wystawy „Motyle w sieci…” autorstwa Aleksandry Nagłowskiej. – Moje prace inspirowane są internetowym ruchem pro – ana (profesjonalna anoreksja, pro – anoreksja), w którym członkowie wspierają się w odchudzaniu, a ich celem jest anoreksja i całkowite pozbycie się tkanki tłuszczowej. Hasła, które głoszą, to „To, co mnie żywi, niszczy mnie”, „Nic nie smakuje tak, jak świadomość, że chudnę” i wiele innych. Sami o sobie mówią: Motyle w sieci  - zapowiadała swoją wystawę artystka. Prace ilustrują prawdziwe członkinie ruchu pro – ana, a muzyka i gra światła sprawiały, że postaci zdawały się być motylami.

– W Polsce na depresję choruje 1, 2 mln ludzi, 50% młodzieży walczy z tą chorobą, a około 30 % z nich dokonuje prób samobójczych. To wstrząsające liczby. Nie możemy tych ludzi tak zostawić – kończy swój wykład Emilia Safianowska, psycholog .

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy