• facebook
 • rss
 • Czekał na swoją kolej...

  Marcin Kowalik

  dodane 11.03.2013 01:40

  Po raz drugi w Iłowie zorganizowano obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Honorowym gościem był Wacław Sikorski, więzień polityczny okresu stalinowskiego.

  Wacław Sikorski ps. "Bocian" w komunistycznych więzieniach spędził 8 lat. Siedział w celi m.in. z mjr. Hieronimem Dekutowskim "Zaporą". Sam skazany na śmierć, widział, jak co kilka dni kolejnych kolegów zabierali na egzekucję. Czekał na swoją kolej. Potem wyrok zamieniono mu na dożywocie. Przez 5 lat nie był nawet na więziennym spacerze. Z więzienia wyszedł dopiero po śmierci Stalina.

  Sobotnia uroczystość to kolejna inicjatywa Andrzeja Ciołkowskiego i członków Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej. 9 marca, oprócz spotkania z panem Wacławem, w auli gimnazjum w Iłowie wystąpił bard "Solidarności" Andrzej Kołakowski. Koncert pieśni o żołnierzach wyklętych przeplatał mało znanymi   Wacław Sikorski dopiero po latach dowiedział się, w jaki sposób Służba Bezpieczeństwa go inwigilowała
  Marcin Kowalik/GN
  przykładami okrucieństwa UB wobec Polaków-patriotów. Zachęcał zebranych, wzorem Węgrów, do podjęcia krucjaty różańcowej w intencji ojczyzny.

  Młodzież zadowolona była z ponownego występu w Iłowie Tadka z Firmy. W hiphopowych piosenkach z płyty "Niewygodna prawda" zawarł patriotyczne przesłanie i podziw dla Polaków, którzy przeciwstawili się komunistycznemu reżimowi. Tadka, czyli Tadeusza Polkowskiego, wspomagał Roman Lachowski, współinicjator projektu "Drużyna mistrzów", wspólnej akcji artystów hiphipowych oraz sportowców, propagującej uprawianie sportu i pozytywnej strony życia.

    Koncert Tadka z Firmy w Iłowie
  Marcin Kowalik/GN
  W iłowskich uroczystościach wzięli udział poseł Maciej Małecki i senator Marek Martynowski. Obecni byli również przedstawiciele sochaczewskiego fan klubu Legii Warszawa, którzy wywiesili transparent: "Żołnierze Wyklęci na zawsze w naszej pamięci".

  W intencji żołnierzy wyklętych w niedzielę 3 marca w kościele w Iłowie została odprawiona Msza św.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół