• facebook
 • rss
 • Rano czy wieczorem?

  Marcin Kowalik

  dodane 01.04.2013 15:31

  W niektórych parafiach diecezji łowickiej procesje rezurekcyjne odbyły się w sobotę wieczorem, w innych w niedzielę wielkanocną rano.

  Okazuje się, że zarówno wieczorna, jak i poranna pora procesji jest zgodna z przepisami liturgicznymi. Co prawda zaleca się, żeby procesja rezurekcyjna odbywała się po liturgii Wigilii Paschalnej w sobotę, ale w tradycji polskiego Kościoła uroczysta procesja w większości parafii poprzedza Mszę św. rezurekcyjną w niedzielny poranek w Wielkanoc. Biskupi, ze względu na tę tradycję, porę przeprowadzenia procesji zostawiają w gestii proboszczów.
  W większości kościołów diecezji łowickiej niedzielną poranną Mszę rezurekcyjną poprzedziła procesja. Działo się tak m.in. w parafii katedralnej i parafii pw. Świętego Ducha w Łowiczu, gdzie Eucharystii przewodniczył bp senior Alojzy Orszulik.

  Inaczej było w parafii Świętej Trójcy w Cielądzu. Już po raz trzeci, przy licznie zgromadzonych wiernych, Liturgia Wigilii Paschalnej miała miejsce w późnych godzinach wieczornych Wielkiej Soboty. Uroczystości paschalne rozpoczęły na zewnątrz kościoła liturgią światła o 21.30. Później nastąpiło procesyjne wniesienie zapalonego paschału do świątyni z trzykrotnym śpiewem "Światło Chrystusa". Po siedmiu czytaniach ze Starego Testamentu rozpalono świece ołtarzowe i wszystkie świece w kościele oraz przy dźwięku dzwonów wyśpiewano radosne "Gloria". Okolicznościową homilię paschalną wygłosił proboszcz parafii o. Dariusz W. Andrzejewski. Po śpiewie Litanii do Wszystkich Świętych miało miejsce poświęcenie wody chrzcielnej i odnowienie przyrzeczeń chrztu św. Pod koniec bogatych obrzędów paschalnych nastąpiła Liturgia Eucharystyczna i procesja rezurekcyjna – według starego miejscowego zwyczaju – trzykrotnie wokół kościoła. Nocna procesja rezurekcyjna odbyła się także w rektorskim kościele oo. pijarów w Łowiczu.

    Liturgii Wigilii Paschalnej w Cielądzu przewodniczył o. Dariusz W. Andrzejewski
  Archiwum parafii w Cielądzu

    Nocna procesja rezurekcyjna w Cielądzu
  Archiwum parafii w Cielądzu

    Mszy rezurekcyjnej w kościele pw. Świętego Ducha w Łowiczu przewodniczył biskup senior Alojzy Orszulik
  Marcin Kowalik/GN

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół