• facebook
 • rss
 • Modlitwa młodego lasu

  Marcin Kowalik

  dodane 07.04.2013 13:41

  W Grzybowie w gminie Słubice odsłonięto pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej. W uroczystościach wzięła udział prezydentowa Karolina Kaczorowska.

  Uroczystości patriotyczno-religijne odbyły się w miejscu, gdzie miesiąc po katastrofie w Smoleńsku okoliczni mieszkańcy posadzili 96 dębów. W sobotę 6 kwietnia obok dębów odsłonięto obelisk ku czci ofiar. Na uroczystość przyjechała Karolina Kaczorowska, wdowa po Ryszardzie Kaczorowskim prezydencie RP na uchodźstwie, który zginął w katastrofie. – Z całego serca dziękuję wszystkim za to, że mogę tu dziś być z wami – mówiła Karolina Kaczorowska. – Nigdy nie spodziewałam się, że ja, która jestem ze wschodu Polski, przez Rosję, Indie, Afrykę, dotrę tutaj na taką uroczystość i że mogę z wami przeżywać ten smutek, który mnie tak dotyka, bo w Smoleńsku zginął mój mąż i ojciec moich dzieci. Tego dnia nigdy w życiu nie zapomnę.

  Poświecenia pomnika, krzyża oraz posadzonych dębów dokonał bp Józef Zawitkowski. – My, Polacy, mamy krótką pamięć. Zapomnieliśmy nasze śluby i przysięgi. Poplątało się nam to białe z czerwonym. Niech tu przychodzą dzieci. Niech tu wartę trzyma młodzież. Młody las jeszcze powtarza modlitwę gen. Włada: "Umieram za Polskę. Wychowaj syna na dobrego Polaka". To las będzie powtarzał słowami Słowackiego testament prezydenta: "Żyłem z wami, cierpiałem i płakałem z wami" - mówił w homilii bp J. Zawitkowski.

  Pod pomnikiem znajduje się ziemia przywieziona z miejsca katastrofy. Obelisk wraz z zasadzonymi dębami znajduje się na polu, które przekazała Fundacja "Wieś Ekologiczna" im. św. Franciszka z Asyżu. Ponadhektarowy plac należał kiedyś do Mariana Kłoszewskiego prezesa zarządu fundacji. Sobotnie uroczystości są efektem jego starań oraz Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej, które wsparli okoliczni mieszkańcy i samorząd gminy Słubice. Wśród uczestników uroczystości był także: ks. Roman Batorski, proboszcz parafii w Słubicach, ks. Krzysztof Borucki, proboszcz parafii w Iłowie,  Jan Dusyn, ojciec zmarłej w katastrofie Grażyny Gęsickiej oraz parlamentarzyści i przedstawiciele lokalnych władz. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra strażacka i zespół "Grzybowianki".

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół