Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Stara Przędzalnia doceniona

Podczas uroczystej gali w łowickim muzeum Zespół Starej Przędzalni w Żyrardowie uhonorowany został tegoroczną nagrodą "Zabytek Zadbany".

Gala odbyła się w czwartek 18 kwietnia w kaplicy św. Karola Boromeusza w łowickim muzeum z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Do Łowicza na obchody zorganizowane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, przy współudziale Starostwa Powiatu Łowickiego i Urzędu Miejskiego w Łowiczu, przyjechali konserwatorzy z całej Polski. „Zabytek Zadbany” jest corocznym konkursem ogłaszanym przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Konkurs, nad którym nadzór sprawuje Generalny Konserwator Zabytków, skierowany jest do właścicieli, posiadaczy i zarządców zabytkowych obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Ma promować opiekę nad zabytkami i upowszechniać najlepsze wzory właściwego utrzymania i zagospodarowania obiektów. Jury konkursowe oceniało jakość i zakres prac konserwatorskich, restauratorskich lub budowlanych, a także wykonane rewitalizacje zabytków architektur.

Laureatami tegorocznego konkursu zostały:

  • w kategorii "Utrwalenie wartości zabytkowych pojedynczego obiektu" – dwór w zespole dworsko-parkowym w Łękach Górnych;
  • w kategorii "Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe)" – zespół pałacowo-parkowy w Żmigrodzie;
  • w kategorii "Adaptacja obiektów zabytkowych" – synagoga w Dąbrowie Tarnowskiej, obecnie Ośrodek Spotkania Kultur;
  • w kategorii specjalnej "Architektura i konstrukcje drewniane" – kościół filialny św. Anny w Brzezinach;
  • w kategorii specjalnej "Architektura przemysłowa i dziedzictwo techniki" – zespół Starej Przędzalni w Żyrardowie.

Marlena Markiewicz z Urzędu Miasta w Żyrardowie odebrała wyróżnienie za odnowienie budynku historycznej resursy   Marlena Markiewicz z Urzędu Miasta w Żyrardowie odebrała wyróżnienie za odnowienie budynku historycznej resursy
Marcin Kowalik /GN
Nagrodę w imieniu spółki Stara Przędzalnia odebrał jej prezes Piotr Błażejewski. W uzasadnieniu jury jest to nagroda za szeroki zakres prac konserwatorskich, rewitalizacyjnych i adaptacyjnych w zespole dawnych Zakładów Lniarskich w Żyrardowie, przeprowadzonych z poszanowaniem autentyzmu i charakteru zabytków poprzemysłowych.

Zespół Starej Przędzalni składa się z trzech przylegających do siebie budynków. Najstarszy z nich sięga początków powstania kompleksu lniarskich zakładów żyrardowskich w 1829 roku – tzw. budynek B został zaprojektowany przez Jana Jakuba Gaya przy współpracy Filipa de Girarda. Budynki te stanowią centrum zespołu osady fabrycznej i dominują na osi placu targowego (obecnie pl. Jana Pawła II).

 

Galę uświetnił występ zespołu Ars Nova wraz z chórem „Cantilena" klasztoru sióstr urszulanek SJK w Sieradzu   Galę uświetnił występ zespołu Ars Nova wraz z chórem „Cantilena" klasztoru sióstr urszulanek SJK w Sieradzu
Marcin Kowalik /GN
To niejedyna nagroda dla Żyrardowa. W imieniu prezydenta miasta wyróżnienie w kategorii "Utrwalenie wartości zabytkowych pojedynczego obiektu" odebrała Marlena Markiewicz z Wydziału Funduszy Europejskich Urzędu Miasta w Żyrardowie. Wyróżnienie przyznano za odrestaurowanie budynku historycznej resursy Zrzeszenia Urzędników Towarzystwa Akcyjnego Zakładów Żyrardowskich. Po pracach remontowych pełni funkcje szeroko rozumianego miejskiego salonu kulturalnego i stanowi dobry przykład szeroko zakrojonej konserwacji, renowacji i rewitalizacji.

Nagrody wręczali wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, a zarazem generalny konserwator zabytków Piotr Żuchowski oraz dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa Paulina Florjanowicz. Uroczystą galę swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele władz samorządowych na szczeblu wojewódzkim i lokalnym, a także biskupi łowiccy Andrzej F. Dziuba i Alojzy Orszulik. Uświetnił ją występ zespołu Ars Nova wraz z chórem „Cantilena" klasztoru sióstr urszulanek SJK w Sieradzu pod dyr. s. Aliny Kulig. Jako soliści wystąpili Anna Mikołajczyk – sopran, Józef Orliński – kontratenor. Muzycy wykonali utwory Mikołaja Zielińskiego i Cypriana Bazylika.

W ramach dwudniowych obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w piątek 19 kwietnia w bazylice katedralnej w Łowiczu ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba przewodniczył Mszy św. w intencji konserwatorów polskich oraz śp. Tomasza Merty, generalnego konserwatora zabytków, który zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy