• facebook
 • rss
 • Bolimowskie klimaty

  Monika Augustyniak

  dodane 29.04.2013 18:40

  W Muzeum Regionalnym im. Wł. St. Reymonta w Lipcach Reymontowskich otwarta została wystawa „Gmina Bolimów – historia i współczesność”.

  Eksponaty pokazane na wystawie pochodzą z Muzeum Czynu Zbrojnego w Lipcach, Urzędu Gminy i Gminnego Ośrodka Kultury w Bolimowie, a także od osób prywatnych – mieszkańców Bolimowa panów Edmunda Buczka, Bogdana Okrasso, czy rodziny znanych garncarzy – Konopczyńskich. Uroczyste otwarcie wystawy miało miejsce 26 kwietnia, na które przybyło wielu gości, w tym mieszkańców Bolimowa, którzy zabrali na tę szczególną okazję swoją strażacką orkiestrę, której występ uświetnił uroczystość.

  Wystawa to dokumenty, zdjęcia, militaria i przedmioty użytkowe. Najstarsze pochodzą z XV wieku,  - bowiem historia tej miejscowości jest przebogata - jak podkreślił Jerzy Murgrabia, dyrektor Muzeum Regionalnego w Lipcach. Ważnym okresem tej historii był okres powstania styczniowego, którego 150 rocznicę właśnie obchodzimy. Pod Bolimowem bowiem rozegrało się kilka ważnych potyczek powstania, a bezpośrednio po nim, w 1870 r., car, w ramach represji, pozbawił Bolimów praw miejskich. Drugim ważnym okresem był czas I Wojny Światowej, kiedy to pod Bolimowem po raz pierwszy w świecie użyto gazów bojowych w1915 roku. Wystawie towarzyszyło otwarcie wystawy stałej, poświęconej historii kowalstwa na terenie powiatu skierniewickiego. Większość eksponatów pochodzi z miejscowości Łasieczniki leżącej na terenie gminy Bolimów. - Jest to pierwsza z 9 wystaw czasowych poświęconych gminom powiatu skierniewickiego – powiedział Jerzy Murgrabia - w najbliższym czasie przedstawimy w naszym muzeum wszystkie gminy.

  Wystawa „Gmina Bolimów – historia i współczesność” czynna będzie do 25 sierpnia 2013 r.

    Otwarciu wystawy towarzyszył występ orkiestry strażackiej z Bolimowa
  Monika Augustyniak

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół