• facebook
 • rss
 • Sacrum kontra profanum

  Marcin Kowalik

  dodane 12.05.2013 23:17

  Zabytkowy pałac oraz kościół parafialny św. Bartłomieja Apostoła były miejscem Rybnowskich Prowincjonaliów Liturgicznych.

  Rybno to wieś leżąca na Mazowszu zachodnim. Do tej pory głośniej było o niej za sprawą Wspólnoty Sióstr Służebnic Bożego Miłosierdzia. Tylko niektórzy kojarzą ją z Cyprianem Franciszkiem Zabłockim, dzięki któremu do tej pory popularne jest powiedzenie: "Wyjść jak Zabłocki na mydle". Być może niebawem będzie o niej głośno za sprawą grupy świeckich, którzy zorganizowali Rybnowskie Prowincjonalia Liturgiczna. To inicjatywa zmierzająca do upowszechnienia chorału gregoriańskiego w liturgii rzymskiej. Śpiewu, który przez wieki dominował w muzyce sakralnej, a dziś odszedł w zapomnienie, choć we wszystkich dokumentach Kościoła wymieniany jest jako pierwszy i najważniejszy spośród wszystkich śpiewów liturgicznych.

  Dr Piotr Feliga, propagator chorału gregoriańskiego, wymienia jeszcze jeden powód organizacji prowincjonaliów. - W Rybnie zderzają się mocno sacrum i profanum. Kilkaset metrów stąd jest dyskoteka - królestwo profanum. Chodzi o to, by istniał drugi ośrodek kojarzony z kulturą sacrum, a tym jest muzyka liturgiczna - mówi P. Feliga.

  W sobotę 11 maja pałac Zabłockich i Kaczorowskich w Rybnie gościł miłośników śpiewu liturgicznego. Uczestniczyli oni w wykładach i zajęciach praktycznych, przygotowując się do śpiewu podczas "chorałowej" Mszy św. Istotę chorału gregoriańskiego przybliżyli ks. dr hab. Piotr Wiśniewski, prof. UKSW, oraz dr Bartosz Izbicki, organista w bazylice w Brochowie - specjaliści z dziedziny muzykologii. Zajęcia praktyczne, oprócz dr. B. Izbickiego, poprowadziła s. Maria Bujalska ze Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza, absolwentka muzykologii KUL oraz Podyplomowego Studium Emisji Głosu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

  Zwieńczeniem prowincjonaliów była Msza św., której przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba. Ordynariusz łowicki nie stronił od wspólnego śpiewu po łacinie wraz z chórem utworzonym z uczestników warsztatów chorałowych. Na organach wspomagał ich Jerzy Filipowicz, organista w katedrze łowickiej. W rybnowskim kościele chorał gregoriański nie jest rzadkością. Dzięki współpracy proboszcza ks. Stanisława Łubiana oraz Scholi św. Bartłomieja ten wyjątkowy śpiew już od dwóch lat towarzyszy liturgii niedzielnej.

  Głównymi organizatorami Rybnowskich Prowincjonaliów Liturgicznych były Stowarzyszenie św. Bartłomieja w Rybnie oraz Gminna Biblioteka Publiczna.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół