• facebook
 • rss
 • Tradycja nie ginie

  Marcin Kowalik, Agnieszka Napiórkowska

  dodane 20.05.2013 00:10

  Po raz 358. na Jasną Górę dotarła Łowicka Piesza Pielgrzymka. Zgodnie z tradycją, pątnicy dotarli do Matki w wigilię zesłania Ducha Św.

  Łowiccy pątnicy rozpoczęli marsz w poniedziałek 13 maja sprzed kościoła ss. bernardynek w Łowiczu. Swój pielgrzymi trud realizowali pod hasłem: "Wierzę i wierzymy". Pierwszego dnia przeszli przez Pszczonów, Lipce Reymontowskie, Słupią oraz Jeżów i Kosiska, gdzie odbyli pierwszy nocleg. Następnego dnia po Mszy św. w Budziszewicach opuścili diecezję łowicką, by w drodze na Jasną Górę odwiedzić m.in. sanktuaria: maryjne w Gidlach, św. Anny Samotrzeciej oraz o. Pio w Świętej Górce Przeprośnej. Trzeciego dnia rano, zgodnie z tradycją, pątnicy po nawiedzeniu Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej przeszli do kościoła farnego pw. św. Jakuba, gdzie uroczystej  Eucharystii przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba, który nie krył zadowolenia, że w Roku Wiary tak wielu pielgrzymów zdecydowało się wyruszyć do Pani Częstochowskiej. Po Mszy św. biskup z rąk przewodnika pielgrzymki ks. Wiesława Frelka otrzymał znaczek pielgrzymkowy. Zgodnie z wieloletnim zwyczajem, część pielgrzymów weszła do Piotrkowa Trybunalskiego, a potem także na Jasną Górę w strojach łowickich. Inną tradycją, ale o wiele młodszą, bo 10-letnią, jest udział w pielgrzymce młodzieży z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie.

  Więcej o 358. łowickiej pielgrzymce w papierowym wydaniu "Gościa Łowickiego".

  Po sześciu dniach wędrowania łowicka pielgrzymka 18 maja dotarła na Jasną Górę   Upragniony cel pelgrzymów już na wyciągnięcie... stopy
  Po sześciu dniach wędrowania łowicka pielgrzymka 18 maja dotarła na Jasną Górę
  Mateusz Pabin
    Znak charakterystyczny łowickiej pielgrzymki - kolorowe, ludowe stroje
  Mateusz Pabin
    Od 10 lat z majową pielgrzymką na Jasną Górę dociera młodzież ze szkoły w Zduńskiej Dąbrowie
  Mateusz Pabin

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół