• facebook
 • rss
 • Kramnice w nowej szacie

  Marcin Kowalik

  dodane 08.06.2013 13:46

  Rewitalizacja Kramnic Miejskich w Sochaczewie tchnęła w budynek nowe życie. To ważne wydarzenie dla miasta i jego mieszkańców.

  Kramnice Miejskie w Sochaczewie powstały w XIX w. przy ul. Warszawskiej, głównej arterii miasta. Budynek od początku posiada charakterystyczne podcienia z arkadami na toskańskich półkolumnach. To miejsce handlu po I wojnie światowej zostało powiększone poprzez dobudowanie piętra. Rewitalizacja kosztowała 9 mln zł z czego 85 proc. pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Dzięki temu budynek odzyskał dawną świetność i zyskał nowe funkcje.

  Remont objął m.in. nadbudowę piętra, przebudowę dachu, przeszklenie wewnętrznego podwórka, utworzenie dodatkowej klatki schodowej, montaż windy oraz renowację arkad wraz z tarasem. Cały obiekt jest klimatyzowany. Powierzchnia użytkowa budynku zwiększyła się ponad dwukrotnie do 2 388 mkw. Na parterze jest teraz miejsce na lokale gastronomiczne. Na piętrze swoją siedzibę będzie miała m.in. biblioteka miejska.

  Uroczyste otwarcie zrewitalizowanych kramnic w Sochaczewie   Nie dla wszystkich starczyło nożyczek
  Uroczyste otwarcie zrewitalizowanych kramnic w Sochaczewie
  Marcin Kowalik /GN
  W uroczystościach otwarcia uczestniczyły delegacje miast partnerskich z Melton Mowbray w Wielkiej Brytanii i Gródka Podolskiego na Ukrainie. Najpierw były świadkami wciągnięcia flagi Sochaczewa na maszt na placu Kościuszki. Tak tradycyjnie rozpoczynają się Dni Sochaczewa.

  Tradycją tych dni jest też uroczysta sesja Rady Miasta. W tym roku miała miejsce w patio kramnic, gdzie przed remontem było tylko podwórko. Sesja miała charakter szczególny - w obecności zaproszonych gości m.in. marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, posła Macieja Małeckiego, posłanki Julii Pitery, władz samorządowych miasta z burmistrzem Piotrem Osieckim oraz władz starostwa sochaczewskiego nadano Honorowe Obywatelstwo Miasta trzem zasłużonym dla Sochaczewa postaciom. Pośmiertnie wyróżniono Kazimierza Hugo-Badera, pasjonata Sochaczewa, jego historii i okolic (to dzięki jego zaangażowaniu udało się ocalić dworek w Żelazowej Woli, miejsce rodzinne Fryderyka Chopina) oraz Sylwestra Rozdżestwieńskiego, pedagoga, dziennikarza oraz propagatora sportu. Wyróżnienie odebrał również Maciej Wojewoda, założyciel i dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

  Otwarcie kramnic uświetnił koncert orkiestry Państwowej Szkoły Muzycznej i i II st. im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół