• facebook
 • rss
 • Widziałem to

  Marcin Kowalik

  dodane 14.06.2013 23:53

  Czternaście lat minęło od wizyty Jana Pawła II w Łowiczu. Rocznica była świętowana skromnie, bez fajerwerków i innych atrakcji. Pewnie za rok będzie huczniej. Przyzwyczajeni jesteśmy, że piętnaste jubileusze są traktowane z większą pompą.

  14 czerwca 1999 r. papież Jan Paweł II przybył do Łowicza. Byłem na Mszy św., której przewodniczył. Pamiętam poranek, gdy tłumy ludzi podążały na plac celebry. To było pole, na którym kiedyś rosło zboże. Czternaście lat temu było ogrodzone przez sosnowe drągi. A wokół bloki z szarej, betonowej płyty. Do tej pory pamiętam, że nie mogłem zrozumieć, dlaczego ludzie tkwiący na balkonach nie chcieli wyjść ze swoich mieszkań i dołączyć do wielu tysięcy wiernych, żeby uczestniczyć w Eucharystii. Czyżby ważniejszy dla nich był dobry widok na papieża? Z mojego miejsca mogłem obserwować tylko jego sylwetkę. Twarz, na której rysowało się ogromne zmęczenie, zobaczyłem dopiero kilka godzin później w telewizji.

  Ojciec święty był wtedy bardzo osłabiony. Następnego dnia pielgrzymki w Gliwicach papież już się nie pojawił. Choroba okazała się silniejsza. Dotarło do mnie, że jestem szczęściarzem. Papież zdążył odwiedzić moje rodzinne miasto, a mogłoby tu go nie być i Eucharystię celebrowałby kto inny. Jak wtedy wyglądałyby te rocznicowe Msze na placu celebry? Czy w ogóle by tu się odbywały? Teraz odprawiane są co roku, zawsze 14 czerwca, ale nie uczestniczą w nich tysiące ludzi. Smutne.

  Dziś na placu celebry papieskiej Mszy w Łowiczu wyrosło osiedle domów jednorodzinnych. Powstało trawiaste boisko z żużlową bieżnią, obok asfaltowe i kort tenisowy. W miejscu, na którym był ołtarz, stoi teraz upamiętniający to historyczne wydarzenie głaz. Specjalnie postawiony na czas pielgrzymki papieża wysoki krzyż został przeniesiony do Skierniewic. Szkoda. Być może ludzie, oglądający przed czternastoma laty Jana Pawła II z balkonów, patrząc teraz na krzyż dostrzegliby cel wizyty ojca świętego w Łowiczu. A może ten krzyż przyciągnąłby w rocznicę tej wizyty więcej osób?

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół