• facebook
 • rss
 • Teologowie na Rok Wiary

  Marcin Kowalik

  dodane 15.06.2013 02:39

  W auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu odbył się finał diecezjalnego etapu Olimpiady Wiedzy Religijnej.

  Spośród prawie 1600 uczniów gimnazjów w diecezji łowickiej, którzy przystąpili do tegorocznej Olimpiady Wiedzy Religijnej, do finału diecezjalnego zakwalifikowały się 64 osoby. Wcześniej musiały wykazać się wiedzą na etapie dekanalnym, do którego zakwalifikowało się 300 uczniów. W gronie finalistów, którzy reprezentowali wszystkie dekanaty diecezji przeważały dziewczęta. Chłopców było tylko 12, ale to właśnie nastolatek Kacper Słodki okazał się najlepszy. Reprezentujący skierniewicki dekanat Najświętszego Serca Pana Jezusa został przygotowywał się do olimpiady pod okiem katechetki Małgorzaty Kozłowskiej z Gimnazjum im. ks. St. Konarskiego. W pierwszej czwórce znalazły się jeszcze dwie jej uczennice.

  Od lewej: Barbara Bałaszczak, Kacper Słodki, ks. Sławomir Sobierajski, bp. Andrzej F. Dziuba, Kamila Rześna i ks. Tomasz Jackowski   Pamiątkowe zdjęcie najlepszych olimpijczyków z biskupem i organizatorami olimpiady
  Od lewej: Barbara Bałaszczak, Kacper Słodki, ks. Sławomir Sobierajski, bp. Andrzej F. Dziuba, Kamila Rześna i ks. Tomasz Jackowski
  Marcin Kowalik /GN
  Laureaci Olimpiady Wiedzy Religijnej:

  1. miejsce - Kacper Słodki (dekanat Skierniewice - NSPJ), katechetka Małgorzata Kozłowska

  2. miejsce - Kamila Rześna (dekanat Łowicz - katedra), katechetka Jolanta Karczewska

  3. miejsce - Barbara Bałaszczak (dekanat Skierniewice - NSPJ), katechetka Małgorzata Kozłowska

  4. miejsce - Anna Pawlak (dekanat Skierniewice - NSPJ), katechetka Małgorzata Kozłowska

  5. miejsce - Paulina Łaszcz (dekanat Łęczyca), katechetka Małgorzata Chrzęścińska

  Wymienione osoby zostały uhonorowane nagrodami. Pierwsza trójka wyjedzie także na zagraniczną pielgrzymkę.

  Nagrody oraz pamiątkowe dyplomy wręczał uczestnikom olimpiady bp Andrzej F. Dziuba.

  W finale przeprowadzonym w formie testu gimnazjaliści musieli wykazać się znajomością Księgi Wyjścia, wybranych punktów Katechizmu Kościoła Katolickiego, orędzia Benedykta XVI na Wielki Post 2013 oraz List na Rok Wiary „Porta Fidei”. Do Roku Wiary odnosiło się hasło tegorocznej olimpiady "Wierzyć, to być solą ziemi".

    Każdy z uczestników finału musiał zająć wcześniej wylosowane miejsce
  Marcin Kowalik /GN
  Na trudność testu zwrócił uwagę organizator olimpiady ks. Tomasz Jackowski z Wydziału Nauki Katolickiej kurii łowickiej. Podkreślił, że przyswojona wiedza przez uczestników olimpiady w zakresie literatury, która obowiązywała na teście czyni już z nich teologów. Ks. Sławomir Sobierajski, prowadzący modlitwę przed rozpoczęciem finału, zwrócił uwagę na wyjątkowość tego dnia. 14 lat temu 14 czerwca do Łowicza przybył Jan Paweł II. Okazało się, że na sali było kilkoro czternastolatków. Jednym z nich była Aleksandra Zboińska z Lubani. W olimpiadzie wzięła udział po raz pierwszy i od razu zakwalifikowała się do finału diecezjalnego. - Zachęciła mnie koleżanka, która w zeszłym roku też doszła do finału - mówi Aleksandra Zboińska. Na test reaguje ze spokojem. - Tak jak to było napisane w "Ani z Zielonego Wzgórza", słońce będzie wschodzić i zachodzić niezależnie od wyniku naszego egzaminu - dodaje gimnazjalistka.

  W przerwie po godzinnym teście gimnazjaliści mieli okazję zobaczyć film "Mojżesz" nawiązujący do wydarzeń zawartych w Księdze Wyjścia.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół