• facebook
 • rss
 • Spacerkiem po świątyni

  Agnieszka Napiórkowska

  dodane 06.07.2013 23:33

  Kilkaset osób z Łodzi, Skierniewic i okolicznych miejscowości w sobotę 6 lipca zwiedzało kościół św. Jakuba Ap. w Skierniewicach.

  W sobotę 6 lipca, w ramach cyklu „Spacerek po Skierniewicach” organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic, zwiedzano kościół św. Jakuba Apostoła. W sobotnim wydaniu Spacerku wzięli udział także turyści z Łodzi, którzy przyjechali do Skierniewic zmodernizowanym pociągiem EN 57, do którego na kolejną bezpłatną wycieczkę zaprosił ich marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień. Przewodnikiem po kościele był Krzysztof Lichota, parafianin i miłośnik historii.

  Przybyli do świątyni zapoznali się z historią parafii i kościoła, a także obejrzeli pomieszczenia na co dzień niedostępne dla zwiedzających. Uczestnicy spacerku obejrzeli m.in. kryptę prymasa Ostrowskiego, fundatora kościoła, w której spoczywa jego serce. Weszli na chór muzyczny znajdujący się nad ołtarzem głównym i chór nad kruchtą. Poza tym zobaczyli także naczynia, feretrony  i szaty liturgiczne przypominające o bogatej przeszłości kościoła. – Od kilku lat mieszkam w Skierniewicach i choć nie jest to moja parafia nieraz zaglądałam do tego kościoła na krótszą bądź dłuższą modlitwę – mówi Monika Dobrzyńska. – Kiedy dowiedziałam się o spacerku po kościele, nie wahałam się ani chwili. Możliwość zejścia do krypty, a także poznanie historii kościoła i osób, które tu bywały, urzekła mnie. Żałuję tylko, że przy kościele nie ma jakiejś izby, w której byłyby wyeksponowane choćby stare ornaty czy inne przedmioty – dodaje pani Monika. Warto dodać, że w ramach wycieczki do Skierniewic łódzcy turyści zatrzymali się także na chwilę na rynku, zwiedzili budynek dworca kolejowego oraz parowozownię.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół