• facebook
 • rss
 • Dojrzała wędrówka

  Agnieszka Napiórkowska /ŁPPM

  dodane 05.08.2013 08:32

  Łowicka Piesza Pielgrzymka Młodzieżowa na Jasną Górę po raz pierwszy wyruszyła na pątniczy szlak w 1996 r.

  Inicjatorem był ówczesny ordynariusz bp Alojzy Orszulik. Nie znaczy to bynajmniej, że wierni z diecezji wcześniej nie pielgrzymowali do Pani Jasnogórskiej. Robili to z Warszawską Akademicką Pielgrzymką Metropolitalną. Duża część pątników jeździła do stolicy, by stamtąd rozpoczynać wędrowanie. Inni, jak choćby grupa zielono-brązowa z Łowicza, dołączali do pielgrzymki warszawskiej drugiego dnia w Miedniewicach.

  Na przełomie 18 lat przewodnikami ŁPPM byli: ks. Dariusz Matuszyński SDB (1996–1998), ks. Tomasz Jackowski (1999–2001), ks. Robert Kwatek (2002–2010) i ks. Rafał Babicki, który ster przewodnika trzyma od 2011 r.

  ŁPPM, w przeciwieństwie do tradycyjnej Łowickiej Pieszej Pielgrzymki, która corocznie do Częstochowy wyrusza w maju, jest pielgrzymką typowo młodzieżową. Ponad 95 proc. wszystkich pielgrzymów stanowią w niej uczniowie i studenci. W jej szeregach nie brakuje także młodych małżeństw, pielgrzymujących często z bardzo małymi dziećmi. Przez wiele lat najstarszy, nie tylko wiekiem, był nieżyjący już Zygmunt Urcus, który do Jasnogórskiej Panienki (wcześniej z innymi grupami) wędrował prawie 70 razy!

    Patnicy będa wędrować w 9 grupach
  Agnieszka Napiórkowska /GN
  W pierwszym roku pielgrzymowania w ŁPPM do Częstochowy pątnicy wędrowali w sześciu grupach: białej, błękitnej, czerwonej, żółtej, brązowej, zielonej. Rok później dołączyły do nich dwie kolejne grupy – pomarańczowa (salezjańska) i fioletowa. W 1997 r. grupa żółta została przemianowana na cytrynową. W roku 1999 r., w którym do Łowicza z wizytą przybył ojciec święty Jan Paweł II, powstała na jego cześć grupa biało-żółtych kolorach papieskich. Od 2000 r. do Częstochowy z Łowicza wyrusza każdego 6 sierpnia dziewięć grup pątniczych.

  Na przełomie lat liczebność pielgrzymów zmieniała się. Na początku z roku na rok było ich coraz więcej. Najliczniejsze lata przypadły na rok jubileuszowy i 2001 rok, kiedy na Jasną Górę we wszystkich grupach łącznie pielgrzymowało prawie 2500 osób. Po roku 2001 liczba osób pielgrzymujących zaczęła maleć. Obecnie oscyluje ona w granicach 1000 pątników.

  Od wielu lat razem z pielgrzymami na Jasną Górę wędruje duży drewniany krzyż z napisem: „Za siebie i za bliźniego”, który otoczony jest różańcem. Niesiony jest on zawsze przez grupę otwierającą pielgrzymkową kolumnę.

  Pątnicy od lat na Jasną Górę wchodzą także w koszulkach w kolorze swojej grupy, na których znajduje się hasło pielgrzymki, a także jej logo. Warto wspomnieć, że znak graficzny, na którym jest krzyż, dwie ryby i litera „M” symbolizująca Matkę Bożą – według pomysłu ks. Roberta Kwatka – zaprojektowała Katarzyna Matacz. W pierwszym roku obok koszulek z krzyżem i rybami były także koszulki z fragmentem Ewangelii. Od pierwszego roku pielgrzymowania każdy z pątników, przy zapisach dostaje znaczek pielgrzymkowy. O przynależności do konkretnej grupy świadczą także kolorowe chusty.

  Tradycją ŁPPM są koncerty organizowane w Makowie, podczas których na deskach amfiteatru można było usłyszeć m.in. Magdę Anioł, Antoninę Krzysztoń czy klerycki zespół z WSD w Łowiczu.

  Udając się na Jasną Górę, łowiccy pątnicy nocują, jedzą, odpoczywają i uczestniczą w Eucharystii na terenie 21 parafii, 11 gmin, 2 województw i 3 diecezji.

  W ciągu 18 lat pielgrzymka wędrowała pod różnymi hasłami:

   I ŁPPM 1996: „Kościół niosący pojednanie”

  II ŁPPM 1997: „Jezus Chrystus – jedyny zbawiciel świata”

  III ŁPPM 1998: „Duchu Święty, prowadź nas”

  IV ŁPPM 1999: „Dziękujemy Ci, Ojcze nasz” (rok wizyty Jana Pawła II w Łowiczu)

  V ŁPPM 2000: „Jubilate Deo”

  VI ŁPPM 2001: „Wypłyń na głębię”

  VII ŁPPM 2002: „Chwała Krzyżowi Chrystusa”

  VIII ŁPPM 2003: „Ojcze, bądź wola Twoja”

  IX ŁPPM 2004: „Zaufaj Chrystusowi”

  X ŁPPM 2005: „Zostań z nami, Panie”

  XI ŁPPM 2006: „Z nadzieją ku nadziei”

  XII ŁPPM 2007: „Jeden drugiego brzemiona noście”

  XIII ŁPPM 2008: „Bądźmy uczniami Chrystusa”

  XIV ŁPPM 2009: „Kościół nadzieją rodziny”

  XV ŁPPM 2010: „Nasza Ojczyzna jest w Niebie”

  XVI ŁPPM 2011: „Totus Tuus”

  XVII ŁPPM 2012: „Kościół naszym domem”

  XVIII ŁPPM 2013: „Panie, przymnóż nam wiary”.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .
  przewiń w dół