• facebook
 • rss
 • Balon z niespodzianką

  Marcin Kowalik

  dodane 07.10.2013 00:05

  Łowicki hotel "Zacisze" był miejscem III Ogólnopolskiej Konferencji Uczestników i Sympatyków Programu ARISS.

  Projekt edukacyjny ARISS (skrót od ang. Amateur Radio on the ISS) to międzynarodowa organizacja non-profit, umożliwiająca - dzięki zaangażowaniu krótkofalowców i użyciu sprzętu radioamatorskiego - zorganizowanie edukacyjnej telekonferencji dla dzieci i młodzieży z astronautą przebywającym w przestrzeni kosmicznej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Taka telekonferencja jest dostępna dla każdej szkoły. Wystarczą chęci i zaangażowanie pedagogów oraz uczniów. Grupa wolontariuszy ARISS - głównie miłośników krótkofalarstwa - oferuje pomoc przy przygotowaniach do szkolnych kontaktów z astronautami i szerzeniu wiedzy o kosmosie.

    Balon wyniósł w tzw. bliską przestrzeń kosmiczną kapsuły z próbkami będącymi elementami eksperymentów dzieci i młodzieży
  Marcin Kowalik /GN
  Między innymi zagadnienia związane z funkcjonowaniem ARRIS w Polsce były poruszane w czasie łowickiej konferencji, która rozpoczęła się w piątek 4 października, a zakończyła dwa dni później. Kulminacyjnym momentem był start balonu stratosferycznego z doczepionymi kapsułami eksperymentu MiniSAT. Niewielkie kapsułki po jajku z niespodzianką zawierały różnorodne próbki umieszczone tam przez dzieci i młodzież, np. drożdże, które po wylądowaniu balonu będą porównywane z próbką, która pozostała na ziemi. W wykonaniu takiego eksperymentu pomagała Fundacja Copernicus Project.

  Napełniony helem lateksowy balon wystartował w sobotę o 12.30 z Łowicza i wzniósł się na wysokość ok. 33 km. Jego lot był później obserwowany przez uczestników konferencji na specjalnym ekranie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół