• facebook
 • rss
 • 110 lat modlitw

  Agnieszka Napiórkowska

  dodane 12.10.2013 20:43

  Mszą św. i koncertem ku czci Matki Bożej uczczono okrągłą rocznicę konsekracji kościoła farnego w Żyrardowie.

  W piątek 10 października w parafii Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie obchodzono 110. rocznicę konsekracji kościoła. Z tej okazji uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i homilię wygłosił bp Andrzej F. Dziuba.  W Eucharystii uczestniczyli także posłowie, władze miasta na czele z prezydentem Andrzejem Wilkiem, poczty sztandarowe, przedstawiciele różnych grup i stowarzyszeń, a także spora grupa wiernych.

  W homilii biskup łowicki, przywołując wydarzenia związane z powstawaniem kościoła, podkreślił, że w jego historię wpisana jest także historia konkretnych parafian, którzy w tym miejscu przyjmowali sakramenty.  – Trzy lata budowano tę świątynię. Jakże ten fakt świadczy o tych, którzy ją wznosili. A potem o tych, którzy ją wyposażali i urządzali. Czy nie przemawia do nas piękno wnętrza tego kościoła. Mehofferowskie witraże, cudowne stacje Drogi Krzyżowej, a cóż powiedzieć o ołtarzu patronki tej świątyni Matki Bożej Pocieszenia. To wszystko mówi dziś i, jak ufam, będzie mówić przez następne wieki. Patrzymy na ten dom Boży zbudowany na fundamencie dwunastu Apostołów Baranka i uświadamiamy sobie, jak mówił św. Piotr w odczytanym fragmencie jego listu, że tutaj najbardziej drogocenne są żywe kamienie tych, którzy tutaj się modlili i modlą. Te żywe kamienie ochrzczonych są tożsamością i sensem tego kościoła. Są trwaniem tego Bożego domu – mówił bp Dziuba.

    Po Eucharystii odbył się koncert "Muzyka i słowo ku czci Matki Bożej
  Agnieszka Napiórkowska /GN
  Wykonawcami byli: Magdalena Kotarska (sopran) Andrzej Chorosiński (organy) i Michał Chorosiński (recytacja).

  W ramach koncertu zebrani wysłuchali m. in. Te Deum- J.A. Charpientera, Ale Maria – J. S. Bacha, Nokturn Es Dur – F. Chopina, Caprisso – M. Surzyńskiego  i Toccatę – L. Boellmanna, a także wierszy Karola Wojtyły i ks. Jana Twardowskiego.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół