• facebook
 • rss
 • Św. Wiktoria odwiedza kościoły

  Agnieszka Napórkowska

  dodane 07.11.2013 11:37

  Od tego tygodnia relikwiarz ze szczątkami patronki diecezji peregrynuje po łowickich świątyniach.

  Zgodnie z kilkunastoletnią tradycją, przed uroczystościami ku czci św. Wiktorii relikwiarz z doczesnymi szczątkami świętej rzymianki nawiedza wszystkie łowickie świątynie. W każdej z parafii z okazji peregrynacji trwa czuwanie modlitewne i odprawiane są Msze św.

  W tym roku peregrynacja rozpoczęła się od kościoła ojców pijarów, skąd srebrny relikwiarz przewieziony został do parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Obecnie gości on w łowickim seminarium.

  W dalszej kolejności nawiedzi kościół sióstr bernardynek i parafię Chrystusa Dobrego Pasterza. Ostatnią świątynią, w której adorowane będą relikwie, będzie parafia Świętego Ducha, skąd 11 listopada, po krótkim nabożeństwie, w uroczystej procesji święte szczątki patronki diecezji i miasta Łowicza zostaną przeniesione na rynek.

    Doczesne szczątki patronki diecezji ustawiane są w świątyniach wraz z obrazem świętej przy ołtarzu
  Agnieszka Napiórkowska /GN
  Zgodnie z tradycją, po modlitwach za ojczyznę, miasto i diecezję biskup ordynariusz relikwiarzem (z czaszką świętej) udzieli błogosławieństwa na cztery strony świata. Po nim wszyscy wierni - z orkiestrą - zaśpiewają: "Victoria, Victoria, Victoria, niech przyjdzie Twe, Panie, zwycięstwo. Victoria, Victoria, Victoria, tak prosi Cię Łowicz i Księstwo!".

  Podobnie, jak w latach ubiegłych, uroczystości ku czci patronki diecezji zostaną połączone z obchodami Święta Niepodległości. Podwójne uroczystości zakończy Eucharystia w bazylice katedralnej w Łowiczu. W tym roku Mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi abp Władysław Ziółek, emerytowany metropolita łódzki.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół