• facebook
 • rss
 • Powiew ekumenizmu

  Marcin Kowalik

  dodane 14.11.2013 23:53

  Mało kto przypuszczał, że promocja książki o łowickim cmentarzu prawosławnym wywoła tyle emocji. Pewnie nikt, że przyczyni się do modlitwy katolików za prawosławnych.

  Sala kinowa Łowickiego Ośrodka Kultury zapełniła się prawie do ostatniego miejsca. Na promocję książki Piotra Wysockiego "Cmentarz prawosławny w Łowiczu" przybyli nie tylko zaciekawieni mieszkańcy miasta oraz znajomi autora.

  Powiało ekumenizmem, gdy obok ordynariusza łowickiego bp Andrzeja F. Dziuby usiedli księża prawosławni - przedstawiciele prawosławnego ordynariusza diecezji łódzko-poznańskiej abp. Szymona. Nie zabrakło również osób, których krewni pochowani są na prawosławnej nekropolii.

  Nie obyło się jednak bez zgrzytów, gdy przybyły z Białegostoku Aleksander Sosna zarzucił władzom Łowicz brak dbałości o cmentarz prawosławny. Obruszył się burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński, który stwierdził, że Rosjanie nie byli tu mile widziani. Różnie można oceniać te wypowiedzi, ale oboje mieli rację. Zarówno p. Aleksander, który zajmuje się m.in pielęgnowaniem tożsamości religijnej w środowisku prawosławnym, jak i burmistrz Łowicza, bowiem na cmentarzu pochowano wyznawców prawosławia, którzy przybyli tu, gdy Łowicz był pod zaborem rosyjskim.

  Przez kilkadziesiąt lat nie udało się uregulować stanu prawnego cmentarza. Efektem są zniszczone nagrobki. Przetrwało niewiele, choć na cmentarzu pochowani są również katolicy (pierwotnie cmentarz należał do katolików). Zdjęcia cmentarza można zobaczyć TUTAJ.

  Wydanie książki wzbudziło spore zainteresowanie tą najstarszą łowicką nekropolią. W świadomości łowiczan cmentarz przy ul. Listopadowej nie będzie już tylko miejscem pochówku żołnierzy, którzy zginęli w Bitwie na Bzurą w 1939 r. Może ktoś uda się za ogrodzenie, zapali znicz na położonym wśród zarośli grobie i pomodli się za tych, którzy byli tu niechciani, a z czasem wrośli w to miejsce i tworzyli historię miasta.

  Pierwsza taka publiczna modlitwa już miała miejsce. Kilkudziesięciu wiernych z łowickiej parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy, wraz z proboszczem ks. Adamem Domańskim przybyło na cmentarz. Odmówiono modlitwę za żołnierzy i za pochowanych prawosławnych. Zachęceni przykładem łowiczanie deklarują, że w czasie kolejnej wspólnej modlitwy będzie ich więcej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół