• facebook
 • rss
 • Życzenia od prezydenta

  Marcin Kowalik

  dodane 24.11.2013 11:35

  W dniu 75 urodzin bp. Józefa Zawitkowskiego w bazylice katedralnej w Łowiczu odprawiono Mszę św. dziękczynną za życie i posługę jubilata.

  W sobotę 23 listopada do katedry łowickiej przybyli biskupi łowiccy, kapłani, siostry zakonne, samorządowcy i parlamentarzyści. Kościół zapełnił się pocztami sztandarowymi i wiernymi z całej diecezji, którzy przybyli na Mszę św. dziękczynną za za życie i posługę bp. Józefa Zawitkowskiego. W tym dniu przypadły jego 75 urodziny. Eucharystii przewodniczył jubilat. Mszę koncelebrowali ks. Józef Staszewski i kapłani wywodzący się z ziemi żarskiej - rodzinnych stron biskupa. W Liturgię włączył się chór i zespoły ludowe oraz orkiestra.

  - Dziękuję czcigodnym biskupom i każdemu z was za to, żeście mi przypomnieli o moich urodzinach. Gdy ma się 75 lat, to trzeba za wszystko Bogu i ludziom dziękować. Cieszę się, że kolegiata dziś jest katedrą. Tu zostaną moje wszystkie pacierze, medytacje i zamyślenia, pieśni i kazania, bo się tu zrodziły - mówił w homilii bp Józef Zawitkowski, kiedyś proboszcz parafii kolegiackiej.

  Homilia wygłoszona przez bp. Józefa Zawitkowskiego w dniu jego 75. urodzin

  Z okazji jubileuszu bp Józef Zawitkowski otrzymał życzenia od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. "Już od przeszło pół wieku jest Ekscelencja prawdziwym oraczem, siewcą i żniwiarzem Słowa Bożego w ludzkich sercach. Ileż pięknych, poruszających treści wypowiedział Ksiądz Biskup o człowieczeństwie, patriotyzmie, o szacunku do ojczystych dziejów, literatury, polskiej przyrody. Te słowa najlepiej pokazują, jak silnie wrósł Ksiądz w tę ziemię i tych ludzi " - napisał prezydent Komorowski w odczytanym na głos liście.

  W imieniu duchowieństwa życzenia złożyli członkowie kapituł łowickiej, łęczyckiej i skierniewickiej - ks. Stanisław Poniatowski, ks. Wiesław Skonieczny i ks. Paweł Staniszewski.

  List gratulacyjny przysłała Karolina Kaczorowska, wdowa po prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim. W imieniu przebywającej za granicą prezydentowej list odczytał Sławomir Ambroziak. Życzenia przesłał Jarosław Kaczyński. W jego imieniu odczytał je poseł na Sejm RP Maciej Małecki.

  Bezpośrednio życzenia składali samorządowcy m.in. wicewojewoda łódzki Paweł Bejda, delegacje różnych organizacji oraz wierni zgromadzeni na uroczystości. Życzenia do jubilata skierował również ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba.

  - Wszyscy otaczamy dzisiaj jubilata tym wszystkim, co jest w nas dobre i szlachetne. Niech ta, która stała się mottem posługi księdza biskupa (red. zawołanie bp. Zawitkowskiego to: "Jam sługa Twój, syn służebnicy") pozwoli wydawać jeszcze długie lata obfite owoce w naszym łowickim Kościele i Kościele w Polsce - mówił bp Dziuba.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół