• facebook
 • rss
 • Ksiądz z zakazem posługi

  mak

  dodane 28.12.2013 13:56

  Ksiądz, który spowodował wypadek, otrzymał zakaz posługi w diecezji łowickiej. Trwa jego przesłuchanie w łowickiej prokuraturze.

  W czwartek 26 grudnia ok. 9.00 ks. Jan O., kierując samochodem kia cee'd, spowodował wypadek na przejeździe kolejowym na ul. 3 Maja w Łowiczu. Potrącił idącą chodnikiem 41-letnią kobietę i przewrócił betonowy słup oświetleniowy. Kobieta z wstrząśnieniem mózgu, raną ciętą na głowie oraz obrażeniami szyi, łokcia i miednicy trafiła do łowickiego szpitala.

  Badanie alkomatem wskazało, że ksiądz w chwili zatrzymania miał 0,95 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, co odpowiada blisko 2 promilom alkoholu we krwi. Policjanci polecili mu stawić się na komisariacie dzień później. Duchowny przyszedł na przesłuchanie pijany. Miał w organizmie 1,8 promila alkoholu i został osadzony w policyjnym areszcie do wytrzeźwienia.

  Dzisiaj o 13.30 rozpoczęło się przesłuchanie ks. Jana O. w łowickiej prokuraturze. - Postawiony będzie mu zarzut spowodowania wypadku drogowego polegającego na umyślnym naruszeniu zasad bezpieczeństwa i niezachowania należytej ostrożności oraz prędkości, będąc w stanie nietrzeźwości powyżej 0,8 prom. - mówi rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania.

  - Ksiądz już wcześniej był karany za jazdę pod wpływem alkoholu. Miał roczny zakaz kierowania pojazdami, który już minął, dlatego kara będzie zaostrzona. Grozi mu 5 lat pozbawienia wolności. U kobiety, która szła prawidłowo chodnikiem, spowodował obrażenia ciała wstępnie zakwalifikowane jako tzw. średnie, czyli takie, które naruszyły czynności narządów ciała powyżej 7 dni - dodaje K. Kopania.

  Ks. Jan O. ma 66 lat. Od 1993 r. mieszka w Łowiczu w prywatnym mieszkaniu po swoich rodzicach. W przeszłości był kapelanem wojskowym. Podlega diecezji warszawsko-praskiej.

  Jak poinformował rzecznik prasowy diecezji łowickiej ks. Piotr Karpiński, nie miał zezwolenia na sprawowanie posługi na terenie diecezji łowickiej, a od 27 grudnia ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba mocą dekretu zakazał mu pełnienia posługi kapłańskiej w diecezji.

  Kuria diecezji warszawsko-praskiej oraz kuria diecezji łowickiej wydały oświadczenie w sprawie wypadku, jaki spowodował ks. Jan O.

   
  OŚWIADCZENIE KURII
  DIECEZJI WARSZAWSKO-PRASKIEJ ORAZ KURII DIECEZJI ŁOWICKIEJ

  Z ogromnym ubolewaniem i głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o wypadku, w którym poszkodowaną została kobieta potrącona samochodem przez kapłana prowadzącego auto po spożyciu alkoholu. Ta sytuacja zasługuje na potępienie i nigdy nie powinna się była wydarzyć. Żaden człowiek, ani tym bardziej kapłan, nigdy nie powinien prowadzić samochodu po spożyciu alkoholu.

  Dlatego zarówno Diecezja Warszawsko-Praska, do której przynależy ów kapłan, jak i Diecezja Łowicka, na terenie której zamieszkuje od 20 lat jako emeryt, przepraszają za tę sytuację i proszą o wybaczenie tak poszkodowaną w wypadku, jak i jej bliskich oraz wszystkich, których ta sytuacja dotknęła, poruszyła i zgorszyła.

  Jednocześnie zapewniają o wsparciu duchowym i duszpasterskim dla poszkodowanej kobiety i będą współpracować z organami państwowymi w tej sprawie.

  Dołożą także starań, by sprawca wypadku podjął leczenie po wyjaśnieniu sprawy przez organy państwowe.


  Ks. dr Dariusz Szczepaniuk
  Kanclerz Kurii Warszawsko-Praskiej

  Ks. dr Piotr Karpiński
  Rzecznik Prasowy Diecezji Łowickiej
  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Jerzyk
   28.12.2013 17:04
   Choroba alkoholowa, to jedna z najgorszych chorób.
   - To najbardziej śmiertelna choroba, wyrządzająca najwięcej krzywdy.
   - Choroba nie wybiera.
   Chorują zwykli robole, chorują i z najwyższymi stopniami naukowymi.
   Chorują księża, lekarze, prawnicy, nauczyciele, profesorowie, ludzie bardzo wysoko postawieni.

   Jak każdą chorobę, trzeba to leczyć.
   - Takim ludziom trzeba pomagać.
   - Czasami nawet wbrew ich woli.

   W więzieniach ponad 90% siedzi za alkohol.
   - Ukradł, aby się napić.
   - Napadł, bo chciał się napić.
   - Pobił po pijanemu
   - Zabił po pijanemu.
   - ...
  • AnnaNN
   28.12.2013 20:43
   Nieszczęśliwy, chory, bardzo chory człowiek.
   Szkoda tylko, że dopiero teraz podjęto tak zdecydowane kroki.
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół