• facebook
 • rss
 • Zadowolone "żółtodzioby"

  mk, Robert Chojnowski

  dodane 02.02.2014 23:17

  Z myślą o dzieciach i młodzieży, pod koniec ferii w Łowiczu i Zdunach rozegrano dwa turnieje szachowe.

  Tradycyjnie w ostatnią sobotę ferii w Gminnym Ośrodku Kultury w Zdunach zebrali się miłośnicy szachów, aby rozegrać niecodzienny turniej tzw. "szachów Fischera".

  Odmiana tych szachów jest bardzo ciekawa ze względu na inne niż w tradycyjnych szachach ustawienie bierek w pozycji wyjściowej na szachownicy. Zawodnicy od pierwszego ruchu są zmuszeni do samodzielnego planowania gry. Wszystko to wymaga otwartego umysłu od samego gracza i kształtuje umiejętności prowadzenia samodzielnych analiz.

  W sobotnim turnieju o ustawieniu figur zadecydowali najmłodsi zawodnicy, którzy losowali z woreczka figury szachowe i ustawiali je na szachownicy w kolejności wolnych pól. Według pomysłodawcy tej gry, słynnego szachisty amerykańskiego, mistrza świata, nieżyjącego już Roberta Fischera jest 960 możliwych do ustawienia pozycji.

    Zawodnicy i organizatorzy turnieju w Zdunach
  Archiwum Roberta Chojnowskiego
  Jedną z nich zagrali właśnie zawodnicy w Zdunach. Najlepszym zawodnikiem turnieju okazał się Norbert Jagura z Nieborowa, który zaliczył bardzo udany występ wygrywając 8 gier i tylko jedną remisując. Drugi był Robert Chojnowski z Łowicza, a trzeci zawodnik gospodarzy Łukasz Łąpieś.

  Najlepszymi juniorami okazali się Gabriel Jagura, Dominik Fudała i Eliza Placek (wszyscy UKS "Pałac" Nieborów). Najlepszą kobietą była Anna Falkiewicz z Łowicza, a najmłodszym zawodnikiem Piotr Pikulski ze Zdun. Nagrody, puchary i dyplomy wręczała dyrektor GOK w Zdunach Halina Anyszka.

  - Turniej przebiegł w miłej atmosferze, a ustawienie bierek wymagało dużej wiedzy szachowej, aby uporządkować swoją grę. Szkoda tylko, że tak mało zawodników do nas przyjechało, w tamtym roku było aż 27 uczestników, dziś tylko 12 - mówił Zdzisław Czyżak, organizator i sędzia zawodów

  Pierwszy z lewej Zbigniew Kuczyński, obok Zdzisław Czyżak. Pierwszy z prawej w trzecim rzędzie Robert Chojnowski   Zawodnicy i organizatorzy turnieju w Łowiczu
  Pierwszy z lewej Zbigniew Kuczyński, obok Zdzisław Czyżak. Pierwszy z prawej w trzecim rzędzie Robert Chojnowski
  Archiwum Roberta Chojnowskiego
  Dwa dni wcześniej, 30 stycznia w ramach akcji "Łowicka Feriada 2014" odbył się turniej szachowy o Puchar Dyrektora OSiR w Łowiczu Zbigniewa Kuczyńskiego. W turnieju zagrało 13 zawodników w dwóch grupach: początkującej i zaawansowanej. Grupa "żółtodziobów" od razu była zadowolona, gdyż zagrało w niej tylko trzech zawodników, czyli od razu stanęli na pudle, ale walczyli jeszcze o jak najlepszą lokatę. Zwyciężył Oliwier Boczkowski, przed Wojciechem Gratysem i Michałem Nowakiem.

  W grupie zaawansowanej walka o zwycięstwo toczyła się do ostatniej 7 rundy. Ostatecznie zwyciężył Dominik Fudała przed Gabrielem Jagurą i Norbertem Jagurą. Najlepszą dziewczyną była Eliza Placek, a najmłodszym zawodnikiem Oliwier Boczkowski.

  Nagrody wręczał gospodarz obiektu Zbigniew Kuczyński. Sędziami zawodów byli Zdzisław Czyżak i Robert Chojnowski.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół