• facebook
 • rss
 • Gotowi do poświęceń

  mak /ZK

  dodane 17.02.2014 13:41

  Dwóch funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Łowiczu uhonorowano odznaką "Semper Paratus", przyznawaną za szczególną odwagę.

  W lutym przypada święto funkcjonariuszy służby więziennej. Nawiązuje ono do pierwszego aktu prawnego regulującego organizację i funkcjonowanie więziennictwa polskiego po odzyskaniu niepodległości. Święto jest okazją do wyróżnień funkcjonariuszy za ich służbę i wręczenia awansów na wyższe stopnie służbowe.

  W uroczystościach głównych, organizowanych przez Centralny Zarząd Służby Więziennej, wzięło udział dwóch funkcjonariuszy z Zakładu Karnego w Łowiczu - sierż. sztab. Radosław Bogus i plut. Adam Obst. Otrzymali oni z rąk gen. Jacka Włodarskiego odznaki honorowe "Semper Paratus" (Zawsze gotowy).

  Sierż. sztab. Radosław Bogus, przebywając na urlopie wypoczynkowym w Mielnie, na plaży zauważył w morzu kobietę wzywającą pomocy, którą porwał silny prąd. Ruszył na ratunek, odepchnął poszkodowaną w stronę falochronów, umożliwiając jej wydostanie się z niebezpiecznego miejsca i tym samym uratował kobiecie życie.

    To samo odznaczenie od generała otrzymał plut. Adam Obst
  Archiwum ZK w Łowiczu
  Niestety, podczas udzielania pomocy funkcjonariusz wpadł w niebezpieczny wir, który wciągnął go w głąb morza. Uratowana kobieta wezwała pomoc i służby ratownicze, przy wsparciu śmigłowca ratunkowego, przetransportowały funkcjonariusza do szpitala, gdzie udzielono mu niezbędnej pomocy medycznej. R. Bogus jako jedyny z wielu świadków zdarzenia pomógł topiącej się kobiecie.

  Plut. Adam Obst, wracając do domu po zakończonej służbie, był świadkiem kolizji drogowej, do której doszło w Łowiczu. Zatrzymał się, by sprawdzić, czy nikt nie odniósł obrażeń. Zauważył, że sprawca nie wysiada z samochodu, lecz próbuje manewrować autem, by uciec z miejsca zdarzenia. Jednocześnie widać było, że kierowca ma trudności z opanowaniem jazdy samochodem. Funkcjonariusz podbiegł do samochodu i wyciągnął kluczyki ze stacyjki, co udaremniło dalszą jazdę. A. Obst zatrzymał nietrzeźwego kierowcę i przekazał policjantom.

  Rok temu odznaką "Semper Paratus" wyróżniono st. szer. Agnieszkę Gałązkę, pielęgniarkę w Zakładzie Karnym w Łowiczu. Wracając ze służby, była świadkiem wypadku drogowego. Jej natychmiastowa pomoc uratowała życie poszkodowanemu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół