• facebook
 • rss
 • To nie naród ich wyklął

  mak

  dodane 02.03.2014 13:45

  Po raz czwarty w całym kraju obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych m.in. w Łowiczu, Żychlinie i Sochaczewie.

  W Łowiczu uroczystości zorganizował Urząd Miejski wspólnie z Klubem "Gazety Polskiej". W sobotę 1 marca o 11.00 w intencji żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego walczących z sowiecką okupacją odprawiono w bazylice katedralnej Mszę św. Eucharystii przewodniczył ks. Stefan Wysocki, uczestnik przeprowadzonej w marcu 1945 roku akcji Szarych Szeregów uwolnienia z łowickiego więzienia UB Zbigniewa Fereta ps. "Cyfra" oraz pozostałych więźniów.

  Mszę koncelebrowali ks. Wiesław Skonieczny, proboszcz parafii katedralnej i o. Jakub Wojciechowski SchP z kościoła rektorskiego oo. pijarów.

  - Wielu mówi, że powinno nazywać się ich niezłomnymi, bo przecież nie naród ich wyklął, tylko wróg. Jednak określenie wyklęci mocniej oddaje sytuację wieloletniego odrzucenia, wykluczenia tych ludzi z pamięci narodu - mówił w homilii ks. Skonieczny.

  W Mszy uczestniczyli parlamentarzyści, władze miasta i powiatu, harcerze, przedstawiciele NSZZ "Solidarność", organizacji kombatanckich i szkół z pocztami sztandarowymi oraz członkowie łowickiego Klubu Motocyklowego nr 16. Motocykliści uczcili pamięć żołnierzy wyklętych przejazdem przez miasto z przymocowanymi do swoich pojazdów biało-czerwonymi flagami.

  W czasie Eucharystii śpiewała solistka operowa Antonina Kierus, a oprawę muzyczną uroczystości zapewniła miejsko-strażacka orkiestra dęta z Łowicza.

  Po Mszy przed pomnikiem Synom Ziemi Łowickiej Bojownikom o Niepodległość odczytano grypsy pisane do żony przez płk. Łukasza Cieplińskiego, skazanego przez komunistyczny reżim na śmierć. Odbył się Apel poległych. Delegacje złożyły przy pomniku kwiaty i znicze.

  W centrum Żychlina, na placu przy fontannie, w sobotnie południe odbył się Apel Poległych upamiętniający żołnierzy wyklętych. Uroczystości zorganizowała grupa mundurowa Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Zespole Szkół Nr 1 w Żychlinie. Po skończonej ceremonii grupa mundurowa i harcerze krokiem defiladowym przemaszerowali ulicami miasta.

  W Sochaczewie uroczyste obchody rozpoczęły się 28 lutego VI Muzealnymi Spotkaniami z Żołnierzami Wyklętymi w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

  W niedzielę 2 marca w hali MOSiR odbył się turniej MMA o Puchar Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jutro w kramnicach miejskich odbędzie się prelekcja "Wyklęci znad Bzury".

  6 marca wystąpi bard Andrzej Kołakowski, a 14 marca raper Tadek z utworami upamiętniającymi bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego.

  Obchody zakończą się 22 marca I Sochaczewskim Festiwalem Poezji Patriotycznej "Nie mówię szeptem, gdy mówię skąd jestem".

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół