• facebook
 • rss
 • Chopin i Norwid w Sannikach

  mk, mm

  dodane 04.03.2014 19:00

  Koncert Piotra Palecznego połączony z recytacją poezji przez Janusza Gajosa odbył się w minioną niedzielę w Sannikach.

  Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach gościło w niedzielę 2 marca Piotra Palecznego, jednego z najlepszych współczesnych polskich pianistów. Towarzyszył mu aktor Janusz Gajos. Ich wspólny występ w sannickim pałacu był kolejnym z cyklu "Chopin, muzyka, poezja".

  Sala koncertowa pękała w szwach. Na szczęście nie przeszkodziło to wszystkim melomanom w wysłuchaniu utworów Fryderyka Chopina w wykonaniu prof. Palecznego, m.in. "Scherza h-moll" op. 20, "Preludium h-moll" op. 28 nr 6 i "Nokturnu fis-moll" op. 48 nr 2.

    Piotr Paleczny grał na fortepianie utwory Fryderyka Chopina
  Archiwum ECA w Sannikach
  Uwagę widzów skupił Janusz Gajos, recytując najpiękniejsze wiersze Cypriana Kamila Norwida.

  Po chwili melancholii za fortepianem znowu pojawił się prof. Paleczny. Mimo nieprzebranych tłumów w sali koncertowej i sali lustrzanej centrum panowało całkowite skupienie. Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali pieczołowicie przygotowanego repertuaru, nagradzając wirtuoza gromkimi brawami.

  Po trwającym prawie 1,5 godziny występie odbył się wernisaż wystawy malarskiej Mai Wojnarowskiej, zatytułowany "Zielono mi". Autorka ujawniła przybyłym gościom swoje inspiracje i opowiedziała pokrótce o każdym z prezentowanych obrazów.

  Wystawę będzie można oglądać do 1 kwietnia.  

  Jeszcze nie opadły emocje po niedzielnym koncercie Piotra Palecznego, a w sannickim centrum przed młodzieżą z miejscowego gimnazjum i szkoły podstawowej wystąpili uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia w Gąbinie.

  Wspólne spotkanie obejmowało nie tylko muzykowanie, ale również zwiedzanie budynku pałacu w Sannikach i znajdujących się w nim wystaw:  obrazów Mai Wojnarowskiej i ekslibrisów ze zbiorów Krzysztofa Wróblewskiego oraz ekspozycji "Byłem wówczas w Sannikach u Pruszaków. Sanniki, Pruszakowie, Chopin".

  Sala koncertowa pałacu w Sannikach   Uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia w Gąbinie
  Sala koncertowa pałacu w Sannikach
  Archiwum ECA w Sannikach

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół