Nowy Numer 11/2018 Archiwum

Gimnazjaliści grają Fredrę

Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach zorganizowało dla młodzieży warsztaty teatralne.

Prowadzą je Tomasz Mędrzak, dyrektor Teatru TM w Warszawie oraz aktorka tego teatru Agnieszka Sitek. W zajęciach uczestniczą uczniowie gimnazjów z powiatu płockiego, gostyńskiego i sochaczewskiego.

Przewidziano trzy spotkania - 14, 17 i 24 marca. Na pierwsze przyjechali uczniowie z Iłowa i Słubic. Na drugie gimnazjaliści z Gąbina i Sannik. Na ostatnie spotkanie zaproszono młodzież z Białotarska i ponownie Słubic oraz Sannik.

Warsztaty rozpoczęły się od dyskusji o zawodzie aktora, do czego on zobowiązuje, co to znaczy być profesjonalnym aktorem. Później trzy wybrane zespoły młodzieży ze 100-osobowej grupy miały za zadanie przedstawić wybrane scenki ze "Ślubów panieńskich" Aleksandry Fredry.

Uczniowie poznali sylwetkę autora i ciekawostki z nim związane, choćby okresu, który Fredro spędził w Wielkiej Armii Napoleona, za co został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Virtuti Militari.

Największą atrakcją zajęć jest jednak możliwość obserwacji obojga aktorów, którzy na potrzebę warsztatów przedstawiają uwspółcześnione wersje scen ze "Ślubów".

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Reklama

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Reklama

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy