• facebook
 • rss
 • Nasz skrzypek

  Monika Augustyniak

  dodane 17.03.2014 23:20

  W skierniewickiej szkole muzycznej odbyła się promocja płyty Stanisława Klejnasa.

  Fenomenalny muzyk! - tak w skrócie określają zmarłego skrzypka z Raducza znawcy muzyki ludowej. A tych na spotkaniu promocyjnym nie zabrakło. O muzyku żyjącym w latach 1905-1988, którego nagrania przez lata gromadziły Polskie Radio, Polska Akademia Nauk, Akademia Muzyczna i liczne muzea, opowiadała nie tylko Hanna Skrzydło, przez lata współpracująca z panem Stanisławem. Na temat założyciela kapeli „Huragan”, laureata prestiżowej Nagrody im. Oskara Kolberga, którego zespół zajmował pierwsze miejsca na przeglądach w Polsce i poza jej granicami, wypowiadał się także prof. Piotr Dahling, kierownik Zakładu Etnomuzykologii w Instytucie Uniwersytetu Warszawskiego. W swoim wykładzie pt. „Stanisław Klejnas, wirtuoz z Mazowsza Rawskiego” próbował wyjaśnić, na czym polegał fenomen pana Stanisława.

  Podczas spotkania Anna Szotkowska i Jakub Borysiak z Polskiego Radia przedstawili muzykę Klejnasa znajdującą się w zasobach radiowych. Z nich to wybrano najbardziej charakterystyczne utwory, z których powstała promowana płyta „Stanisław Klejnas. Skrzypek”.

  Gwoździem programu okazał się jednak występ kapeli „Gęsty kożuch kurzu” z Łodzi, w skład którego wchodzą młodzi, wykształceni muzycy grający niepowtarzalne i trudne do wykonania utwory skrzypka z Raducza. Przy okazji promowania folkloru w holu szkoły muzycznej zorganizowano wystawę sztuki ludowej twórców z powiatu skierniewickiego.

  Płytę wydaną przez Polskie Radio można kupić w sklepach muzycznych. Więcej o Stanisławie Klejnasie można przeczytać w tekście: http://lowicz.gosc.pl/doc/1849483.Stasko-muzykant.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół