• facebook
 • rss
 • Z mundurów generałów i kurtki trenera...

  mak

  dodane 23.03.2014 16:50

  Muzeum Guzików w Łowiczu doczekało się stałej ekspozycji. Blisko 500 guzików znalazło swoje miejsce w Galerii Łowickiej.

  Otwarcia wystawy dokonał w sobotę 22 marca pomysłodawca muzeum i jego opiekun Jacek Rutkowski. Wśród pokazanych na 4 tablicach kilkuset guzików znajdują się guziki należące do aktorów, muzyków, polityków czy sportowców. Jednym z najnowszych nabytków muzeum jest guzik należący do mistrza olimpijskiego z Soczi Zbigniewa Bródki. W czasie otwarcia przekazano guzik od kurtki jego pierwszego trenera Mieczysława Szymajdy, w której wylewał lodowisko na przyszkolnym boisku w Domaniewicach, na którym trenował przyszły mistrz.

  Większość guzików ma swoją historię. Jest guzik Wojciecha Jaruzelskiego odcięty od munduru, w którym ogłaszał stan wojenny. Na tej samej tablicy dla kontrastu przedstawiono guzik Lecha Wałęsy. Lista sławnych ludzi, których guziki przekazano na rzecz muzeum jest ogromna. Na wystawie oglądać można guziki gen. Władysława Sikorskiego, Lecha Kaczyńskiego, Bronisława Komorowskiego czy Heleny Modrzejewskiej i Gustawa Holoubka.

  Najmniejsze muzeum w Polsce, a może i na świecie, mieściło się do tej pory w XIX-wiecznej walizce. Przez kilkanaście lat istnienia muzeum eksponaty docierały do niego także pocztą. Zdarzało się, że nie umieszczano na przesyłce adresu, pisząc tylko "Muzeum Guzików w Łowiczu". Dlatego otwarcie wystawy było okazją do podziękowania listonoszom i kurierowi współpracującemu z Pocztą Polską za sumienne dostarczanie przesyłek pod właściwy adres.

  Stała ekspozycja mieści się na I piętrze Galerii Łowickiej przy ul. Stanisławskiego 10. Można ją zwiedzać od poniedziałku do piątku od 10.00 do 19.00, a w soboty od 9.00 do 15.00.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół