• facebook
 • rss
 • Madonna Chełmońskiego

  Marcin Kowalik

  dodane 06.04.2014 20:42

  W kościele św. Kazimierza Królewicza w Radziejowicach odprawiono uroczystą Mszę św. upamiętniającą setną rocznicę śmierci Józefa Chełmońskiego.

  Niedzielnej Eucharystii przewodniczył bp łowicki Andrzej F. Dziuba. Przybyła na nią także żona prezydenta Polski Anna Komorowska.

  Bp Dziuba poświęcił replikę obrazu "Pod Twoją obronę" J. Chełmońskiego, którą umieszczono w prezbiterium świątyni, tuż za krzyżem.

  6 kwietnia mija 100. rocznica śmierci artysty, który w Kuklówce niedaleko Radziejowic kupił dworek. W nim zamieszkiwał do ostatnich swoich dni, a w radziejowickim kościele - według wspomnień mu współczesnych - ten wielki polski malarz spędzał wiele czasu na modlitwie.

  Autorem repliki jest konserwator Andrzej Lasek. Wzorował się na obrazie, który powstał w 1906 r. Przedstawia on Madonnę z Dzieciątkiem utkaną z blasku księżyca modelującego chmury na nocnym niebie. Replikę ufundowali gmina Radziejowice i Starostwo Powiatu Żyrardowskiego.

  Msza św. miała rozbudowaną oprawę artystyczną, o którą zadbali dyrektor Pałacu w Radziejowicach Bogumił Mrówczyński i jego pracownicy. Zaprosili do udziału w uroczystości znanych polskich aktorów - Andrzeja Seweryna, Sławomirę Łozińską i Jarosława Gajewskiego, mezzosopranistkę Ewelinę Rzezińską oraz chór i zespół instrumentów dętych Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego wraz z Chórem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

  Eucharystię koncelebrowali ks. Waldemar Okurowski, proboszcz parafii w Radziejowicach, i o. Paweł Krupa OP, dyrektor Instytutu Tomistycznego w Warszawie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół