• facebook
 • rss
 • Strzeże go guzik gwardzisty

  Marcin Kowalik

  dodane 07.04.2014 14:00

  Jednym z eksponatów Muzeum Guzików w Łowiczu jest guzik Jana Pawła II.

  Kustosz muzeum Jacek Rutkowski zdradza, że zdobycie go nie było łatwe. Nie udało się, gdy Jan Paweł II odwiedził Łowicz w 1999 r. Sprawiły to różne okoliczności, w tym stan zdrowia ojca świętego. Dopiero później, poprzez zaprzyjaźnionego z muzeum ks. Mariana Rolę, który pełnił wówczas funkcję rektora Kolegium Papieskiego w Rzymie, papieżowi przedstawiono prośbę na piśmie. Po zapoznaniu się ze sprawą, polecił przesłać jeden ze swoich guzików do Łowicza.

  Kontakt z Watykanem nie urwał się w momencie przekazania guzika. Muzeum otrzymało jeszcze, by mu asystował, guzik sekretarza papieskiego bp. Stanisława Dziwisza (obecnie kardynała, metropolity krakowskiego), a do tych dwóch dołączył także guzik sierżanta Andreasa Walpena, Szwajcara, który często za fotelem papieskim pełnił wartę. Teraz jego guzik pełni symboliczną wartę przy guziku papieskim.

  Muzeum, które dotąd mieściło się w walizce, doczekało się w marcu stałej ekspozycji w Galerii Łowickiej. Wśród kilkuset guzików próżno jednak szukać tego z papieskiej sutanny. To relikwia i wraz z guzikami bł. ks. Jerzego Popiełuszki i prymasa Stefana Wyszyńskiego rzadko wystawiany jest na widok publiczny. Najbliższą okazją do ich obejrzenia będzie czerwcowe Ogólnopolskie Święto Kolekcjonerów w Krośniewicach.

  Stała ekspozycja Muzeum Guzików w Łowiczu   Jacek Rutkowski nie wyklucza, że w przyszłości papieski guzik będzie częściej udostępniany do oglądania
  Stała ekspozycja Muzeum Guzików w Łowiczu
  Marcin Kowalik /GN

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .
  przewiń w dół