• facebook
 • rss
 • 15 portretów na kanonizację

  koma

  dodane 16.04.2014 07:25

  W Kramnicach Miejskich w Sochaczewie czynna jest wystawa "Jan Paweł II w malarstwie Zbigniewa Sykurskiego".

  Autor obrazów jest sochaczewianinem. Najchętniej maluje pejzaże i portrety, z których większość przedstawia papieża Polaka.

  15 wizerunków papieskich, które stworzył, trafiło na wystawę pod patronatem burmistrza Sochaczewa. - Chciałem mieć swój wkład w to wielkie wydarzenie, jakim jest kanonizacja Jana Pawła II - mówi Zbigniew Sykurski.

  Swój talent malarski rozwinął podczas warsztatów w Środowiskowym Domu Samopomocy. Kilkanaście lat temu był na zakręcie życiowym. Malarstwo okazało się najlepszą formą terapii.

  Wcześniej nie malował, nie licząc epizodu w wojsku, kiedy przełożeni widząc, że trafił się im uzdolniony żołnierz powierzyli mu funkcję dekoratora.

  Dzisiaj jego obrazy wiszą w okolicznych szkołach. Na zamówienie stworzył portrety patrony placówek, w tym jeden szczególny - naturalnej wielkości obraz Jana Pawła II dla gimnazjum w Iłowie.

  Papieskie portrety jego autorstwa trafiły też do Progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie na Litwie oraz do polskiego parlamentu. Jesienią ubiegłego roku w holu sejmu odbyła się wystawa prac uczestników ŚDM w Sochaczewie. Z. Sykurski podarował wtedy swój obraz. W kaplicy sejmowej wisi do dziś.

  Wystawa jego prac to preludium przed wydarzeniami, które nastąpią w Sochaczewie w kolejnym tygodniu. Przygotowany jest pokaz niepublikowanych wcześniej slajdów z jednej z wizyt Jana Pawła II w Polsce oraz monodram poetycki "Architektura wiary Karola Wojtyły - zanim zapukał do bram seminarium".

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .
  przewiń w dół