Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Międzynarodowa widownia

Koncert Konrada Skolarskiego połączony z recytacją w wykonaniu Justyny Sieńczyłło przyciągnął do sannickiego pałacu potomka inicjatora jego budowy.

Publiczność przywitał Krzysztof Głowacki, zastępca dyrektora Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina, wraz z Aleksandrą Głowacką, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sannikach. Wśród gości nie zabrakło Aleksandra Pruszaka, potomka budowniczych klasycystycznego pałacu w Sannikach.

Powstał on ok. 1793 r. (na planie prostokąta) z inicjatywy Tomasza Tadeusza Pruszaka, a następnie został powiększony (o północne skrzydło i wieżę z pawilonem) przez jego bratanka Aleksandra, stając się pierwszą na ziemiach polskich budowlą stylizowaną na włoską willę.

Na koncercie pojawili się także przedstawiciele ambasad Argentyny i Chile, którzy przybyli nie tylko, żeby delektować się muzyką Jeana Baptiste’a Loeilleta i Fryderyka Chopina, lecz również w celu uroczystego otwarcia wystawy malarskiej Anety Jaźwińskiej i Grzegorza Kalinowskiego "Pejzaż argentyński - notatki z podróży", inspirowaną podróżą na kontynent południowoamerykański.

Na honorowym miejscu zasiadł ponadto Mark C. Krawczyński, światowej sławy architekt, ambasador polskiej kultury, dyrektor fundacji "Polska Przyszłość", która zajmuje się m.in. promowaniem polskiego dziedzictwa narodowego, kultury i sztuki, rozwoju technologicznego, ekonomicznego, intelektualnego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy