• facebook
 • rss
 • Upamiętnią ofiary

  pd/na

  dodane 19.05.2014 19:52

  We wrześniu w Osuchowie stanie pomnik ofiar tragicznego pożaru jaki wybuchł w spichrzu w 1948 r.

  W tym roku z inicjatywy władz samorządowych gminy, Zespołu Szkół w Osuchowie, a także samych osuchowian i mieszkańców okolicznych miejscowości mają zostać upamiętnione ofiary tragicznego pożaru spichrza, do jakiego doszło w Osuchowie 26 września 1948 roku. 

  Pamiątkowy kamień z tablicą, zawierającą nazwiska tragicznie zmarłych, stanie w centrum Osuchowa, natomiast w miejscu, gdzie przed 66-laty stał spichlerz, w którym odbywała się zakończona tragedią zabawa, postawiony zostanie symboliczny metalowy krzyż.

  Spotkanie, na którym ostatecznie zatwierdzono lokalizację pomnika i listę osób, których nazwiska  umieszczone zostaną na postumencie, odbyło się w budynku osuchowskiego Zespołu Szkół. Uczestniczyło w nim kilkunastu zainteresowanych mieszkańców Osuchowa i sąsiednich  miejscowości, a także burmistrz Józef Grzegorz Kurek, dyrektor Zespołu Szkół Elżbieta Sajak, historyk Bogdan Kierzkowski oraz przedstawiciele Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego - Barbara Gryglewska i Piotr Dymecki.

  Zebrani ustalili treść tablicy, poświęconej tragicznie zmarłym, a także dyskutowali nad liczbą osób, które utraciły życie w pożarze. Informacje o liczbie ofiar są  bardzo rozbieżne - od 22 do ponad 50. Ustalenie dokładnej liczby jest trudne, bo nie zachowały się dokumenty, które jednoznacznie wskazywałyby, ilu dokładnie uczestników nieszczęsnej zabawy straciło życie w płomieniach gorejącego spichrza.

  Przedstawicielom MSH i Zespołu Szkół udało się potwierdzić jedynie 25 nazwisk ofiar, które zostaną umieszczone na pomniku. Co do nich zebrani mieszkańcy nie mieli żadnych wątpliwości. Większość zebranych danych członkowie MSH potwierdzili ponadto w mszczonowskim USC.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół