• facebook
 • rss
 • Jubileusz ordynariusza łowickiego

  Marcin Kowalik

  dodane 23.05.2014 12:30

  Już 10 lat ordynariuszem łowickim jest bp Andrzej F. Dziuba. W rocznicę jego ingresu do katedry łowickiej modlono się w jego intencji i dziękowano za lata posługi biskupiej.

  22 maja 004 r. bp Dziuba objął kanonicznie diecezję łowicką. Tego dnia przyjął również sakrę biskupią. Głównym konsekratorem był prymas Józef Glemp, a współkonsekratorami - abp Henryk Muszyński i bp Alojzy Orszulik, pierwszy biskup łowicki. W rocznicę tego wydarzenia w bazylice katedralnej w Łowiczu odprawiono Mszę św. Przewodniczył jej sam jubilat. Miał na sobie te same szaty liturgiczne i używał tego samego kielicha, co podczas ingresu.

  - Dziękując za znaki Bożej miłości w naszej wspólnocie, nie możemy pominąć wzajemnego obdarowania wszystkich kapłanów diecezji, sióstr zakonnych i was, siostry i bracia. To jest wspólne budowanie dziejów naszego łowickiego Kościoła, w który każdy ma swój wkład i ma nadal swoje zadania do wykonania. Jesteśmy wdzięczni Bogu za tę otwartość na innych, która czyni z nas piękną rodzinę. Szczególnym znakiem tej jedności jest Jezus Chrystus. W tych 10 latach były też znaki, za które trzeba szczerze przeprosić. Bo były one tragicznym zawodem, postawami, które innym wyrządziły krzywdę. Ale chcemy pamiętać, że miłosierdzie Boga jest nieograniczone. Bóg nie męczy się w swoim przebaczaniu, ale oczekuje postawy nawrócenia i rachunku sumienia - mówił w homilii bp Dziuba.

  W Eucharystii uczestniczyli biskupi łowiccy, kapłani, osoby konsekrowane i wierni świeccy. Byli również przedstawiciele władz rządowych i samorządowych z wicewojewodą łódzkim Pawłem Bejdą, starostą łowickim Krzysztofem Figatem, burmistrzem Łowicza Krzysztofem J. Kalińskim oraz przewodniczącymi rad obu samorządów. Delegacje różnych stanów, organizacji oraz osoby prywatne złożyły bp. Dziubie życzenia. W imieniu duchowieństwa uczynił to wikariusz generalny ks. Wiesław Wronka. W darze od kapłanów wręczył pastorał z figurą św. Andrzeja.

  Dziękując zebranym w bazylice, bp Dziuba zwrócił szczególnie uwagę na dzieci pierwszokomunijne, które uczestniczyły w Mszy św. w ramach Białego Tygodnia. - Ich otwarte serca uczą nas, jak odkrywać wolę Bożą - stwierdził. Prosił również, żeby otoczyć go modlitwą. Na koniec wspólnie z chórem katedralnym odśpiewano "Te Deum".

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół