• facebook
 • rss
 • Dumni z patrona

  nap

  dodane 09.06.2014 13:16

  W Szkole Podstawowej im. prof. Zbigniewa Religi obchodzono 15-lecie nadania imienia.

  Uroczystości rocznicowe rozpoczęła uroczysta Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił o. Krzysztof Oniszczuk, przeor miedniewickiego klasztoru i proboszcz parafii. Kaznodzieja zauważył, że patron szkoły prof. Religa za pasję swojego życia obrał serce, które nie tylko leczył, ale którym się także kierował. Wspominając profesora, zwrócił uwagę, że mimo deklarowanego ateizmu przestrzegał on w swoim życiu Dekalogu, uznając go za najdoskonalszy zapis norm.

  Po Eucharystii zaproszeni goście, wśród których byli m.in.: Tadeusz Sławecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Franciszek Grzegorz Miastowski, wójt gminy Wiskitki, członkowie powiatu żyrardowskiego, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół, a także żona i syn prof. Religi, udali się do budynku OSP, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości. Tutaj T. Sławecki wręczył medale, swoje wystąpienie miał wójt gminy Wiskitki, a goście mogli obejrzeć montaż słowno-muzyczny "Cudowny świat Profesora", przygotowany przez uczniów szkoły. Podczas występów, w których wykazali się nie tylko talentami recytatorskimi i wokalnymi, ale także tanecznymi, padły też znamienne słowa, wypowiedziane przez prof. Religę: "Oddaję szkole w Miedniewicach swoje myśli i serce". Warto dodać, że profesor wielokrotnie gościł w miedniewickiej szkole. A rozmawiając z uczniami, zawsze zwracał się do nich: "Moi młodsi koledzy".

  Podczas jubileuszu goście i uczniowie wysłuchali prezentacji Błażeja Kupskiego, doktoranta badającego życiorys profesora, przybliżającej okres miedniewicki w życiu Z. Religi. Prelegent przywoływał fakty z lat dzieciństwa patrona szkoły, a także anegdoty związane już z profesorem. Na zakończenie obchodów jubileuszowych zebrani obejrzeli okolicznościową wystawę poświęconą niezwykłemu kardiochirurgowi.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół