• facebook
 • rss
 • Już w Normandii

  nap

  dodane 31.07.2014 23:59

  W czwartek 31 lipca zawiszacy z diecezji łowickiej dotarli na miejsce wielkiego skautowskiego zlotu Eurojam 2014.

  Po ponad 25 godzinach podróży harcerki i harcerze ze Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" FSE z Rawy Mazowieckiej, Skierniewic i Łowicza dotarli na miejsce wielkiego zlotu we Francji. Na zielonych polach pod Saint-Evroult-Notre-Dame-du-Bois - miejscowości leżącej w historycznym regionie Normandia - spotkają się ze swoimi rówieśnikami z 20 różnych krajów Europy i Ameryki Północnej, aby przez dwa tygodnie rozmawiać, zawiązywać przyjaźnie, rywalizować, słowem - aktywnie spędzać czas. Szacuje się, że w "europejskim Jamboree" weźmie udział ok. 12 tys. przewodniczek i skautów. Z Rawy Mazowieckiej udało się na to spotkanie 48 osób, ze Skierniewic - 23, a z Łowicza - 7. Opiekę duchową nad skautami pełni ks. Bogdan Skóra.

    Rawscy Skauci na Eurojam wyruszyli po Mszy św. koncelebrowanej w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP
  Archiwum ks. Bogumiła Karpa
  Wielkie święto harcerskie, jakim jest Eurojam, odbywa się co 10 lat w różnych krajach Europy. Ostatni zlot miał miejsce w Polsce. Każdy z nich ma swoje hasło i szczegółowy program. Mottem sierpniowego będą słowa: "Venite et videte", co znaczy "Chodźcie, a zobaczycie!". Słowa te zdradzają cel spotkania. Młodzi skauci zostają zaproszeni do pogłębiania relacji z Jezusem, a także do odkrywania podstaw europejskiego skautingu i poznawania sposobów życia europejskich sióstr i braci. Każdy zlot jest świętem pokoju i braterstwa. Tegoroczny, którego patronem jest Robert Schuman, jeden z ojców-założyciel wspólnoty europejskiej, odbywający się w 100. rocznicę wybuchu I wojny światowej i 70. rocznicę lądowania aliantów w Normandii, ma znaczenie symboliczne. Dlatego też skauci z diecezji przygotowywali się do niego przez cały rok. Podczas zbiórek, biwaków i obozów przygotowawczych doskonalili swoje umiejętności, które bez wątpienia przydadzą się im podczas wspólnego biwakowania. O tym, że będzie, a właściwie jest to niezwykła przygoda, świadczą nadsyłane esemesy:

  "Dojechaliśmy, rozbijamy obozowiska" - Jędrzej Paweł Fedorowicz, drużynowy 1. Rawskiej FSE;

  "Czuwaj! Już rozpoczęliśmy wielkie biwakowanie. Namioty rozłożone, obiadek zjedzony, buźki uśmiechnięte. Niestety na razie nie udało nam się zacząć budować platform, lecz rozpoczniemy to jutro z samego rana. Teraz czas kąpieli i Mszy świętej. Uśmiechnięte, ale stęsknione harcerki pozdrawiają" -  Anna Gruchała, pionierka, zastęp "Albatros" 2. Rawska FSE;

  "Czuwaj! Jesteśmy na miejscu. Zaskoczyła nas lazurowa woda w toalecie i ich ogólna czystość. Poza toaletą piękna jest jeszcze pogoda, świeci śliczne słonko. Harcerki są przemiłe. Troszkę ciężko się z Francuzkami i Włoszkami dogadać, ale po malutku, na migi, będzie ok. Wszystkie harcerki przesyłają rodzicom pozdrowienia i wyrazy tęsknoty!" - Natalia Król, po przyrzeczeniu, zastęp "Lwica" 2. Rawska FSE.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół