• facebook
 • rss
 • Rzeźba i skwer prałata

  Marcin Kowalik

  dodane 09.08.2014 22:36

  W piątek 8 sierpnia w Rawie Mazowieckiej odsłonięto rzeźbę ks. prał. Mieczysława Iwanickiego.

  Ten długoletni proboszcz miejscowej parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i dziekan rawski zmarł rok temu. W rocznicę śmierci lubianego kapłana mieszkańcy uczcili jego pamięć, uczestnicząc w Eucharystii w świątyni, w której sprawował Msze św.

  Najpierw zebrali się przy jego grobie na rawskim cmentarzu, gdzie modlili się razem z przybyłymi na uroczystości hierarchami - biskupem łowickim Andrzejem F. Dziubą, arcybiskupem częstochowskim Wacławem Depą, biskupem seniorem Józefem Zawitkowskim, kapłanami, członkami rodziny zmarłego oraz władz samorządowych - burmistrzem miasta Eugeniuszem Górajem, starostą rawskim Józefem Matysiakiem, wójtem gminy Rawa Mazowiecka Krzysztofem Starczewskim oraz Dariuszem Klimczakiem, członkiem Zarządu Województwa Łódzkiego.

  Po złożeniu wieńców i zapaleniu zniczy zebrani udali się do parafialnego kościoła, gdzie uczestniczyli w Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem ordynariusza łowickiego. - Jesteśmy tak samo ochrzczeni, jak zmarły ksiądz prałat. Czy to nie jest zobowiązujący znak? Czy to nie jest coś, co nas z nim w szczególny sposób łączy? Dlatego kochajmy ten dar więzi ze zmarłym prałatem. Dziękując za jego kapłańską posługę, warto przypomnieć, że był diecezjalnym egzorcystą, czyli człowiekiem zdolnym spotkać zło. I mocą Bożą zdolny do walki o uwolnienie innych od zła, które ich opanowało - mówił w homilii bp Dziuba.

  Po Eucharystii poczty sztandarowe, mieszkańcy i goście uroczystości przy dźwiękach orkiestry OSP przeszli na skwer, który - decyzją Rady Miasta - nosi teraz imię prałata Iwanickiego. Zielony plac znajduje się przy Szkole Podstawowej nr 1 i Gimnazjum nr 1. Uczniowie szkół przedstawili montaż słowno-muzyczny o zmarłym kapłanie. Po nim odsłonięto drewnianą rzeźbę przedstawiającą prałata i dwójkę dzieci. Autorem figury jest Zbigniew Fabijański, ludowy artysta z Białynina. U podłoża statui został wmurowany akt upamiętniający to wydarzenie.

  Uroczystości w 1. rocznicę śmierci ks. Iwanickiego zorganizowano z inicjatywy dziekana rawskiego ks. Bogumiła Karpa, władz samorządowych oraz dyrekcji i społeczności rawskich szkół, obok których stanęła rzeźba.

  Ks. Piotr Nowak, wikariusz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej, zrealizował film o prałacie Iwanickim. Zawiera on m.in. relację z uroczystości pogrzebowych oraz wypowiedzi osób wspominających ks. M. Iwanickiego.

  NA TEMAT - Rok po odejsciu
  NMP Niepokalana Rawa Mazowiecka

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół