• facebook
 • rss
 • Z relikwiami na placu

  Marcin Kowalik

  dodane 14.10.2014 23:54

  W Nowym Mieście na Pilicą odbyła się uroczystość ku czci bł. o. Honorata Koźmińskiego, patrona diecezji łowickiej.

  W poniedziałek 13 października, w liturgiczne wspomnienie bł. Honorata, w sanktuarium jego imienia odprawiono Sumę odpustową. Przewodniczył jej o. Andrzej Baran OFMCap, gwardian klasztoru oo. kapucynów w Lublinie. Koncelebrowali ją m.in. prowincjał duchaczy o. Dariusz W. Andrzejewski CSSp oraz kustosz sanktuarium o. Krzysztof Kurzątkowski OFMCap. Przed Eucharystią w intencji kanonizacji o. Honorata modlono się Różańcem.

  Po Mszy św. wyruszyła procesja z relikwiami bł. Honorata wokół placu przy świątyni. Uczestniczyły w niej poczty sztandarowe, orkiestra gminna oraz wierni, wśród nich wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz burmistrz Nowego Miasta nad Pilicą Barbara Gąsiorowska. Relikwie nieśli bracia i nowicjusze z klasztoru, strażacy, uczniowie klas mundurowych Niepublicznego Technikum Zawodowego w Nowym Mieście nad Pilicą oraz członkowie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.

  Na koniec, już w kościele, można było oddać cześć błogosławionemu kapucynowi, całując relikwie. Zgodnie z tradycją, pobłogosławiono również jabłka na znak wdzięczności za udane zbiory. Owoce można było zabrać do domu. To dar Andrzeja Staniszewskiego i jego rodziny.

  - Kiedy tylko mogę, uczestniczę w obchodach ku czci ojca Honorata. Da się odczuć, że jest wśród nas obecny - mówi Iwona Lepa, mieszkanka Nowego Miasta nad Pilicą. - Choćby dotykały mnie wielkie kłopoty i nie układało się w życiu, po wizycie w klasztorze zawsze wychodzę podbudowana. Nie tylko ja. Świadczą o tym wpisy dziękczynne w księdze przy jego relikwiach.

  Poniedziałkową uroczystość poprzedziła nowenna, podczas której sanktuarium nawiedzali uczniowie i przedszkolaki z miejscowych placówek. Wieczorami odmawiany był Różaniec i sprawowana uroczysta Eucharystia w duchu wdzięczności za błogosławionego kapucyna.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół