• facebook
 • rss
 • Ze śpiewem na ulicach

  mak

  dodane 02.11.2014 09:34

  Rok temu pierwsza Noc Świętych w diecezji łowickiej odbyła się w Żyrardowie. Teraz do obchodów dołączyły inne miasta.

    Taniec uwielbienia podczas Nocy Świętych w Żyrardowie
  Archiwum parafii MB Pocieszenia w Żyrardowie
  To wydarzenie jest formą przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, które za dwa lata odbędą się w Krakowie. W wigilię Wszystkich Świętych do kościoła Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie przybyły delegacje parafii z rejonu z relikwiami świętych, które posiadają. Dziękowano Bogu za dar życia świętych. Była to również okazja do poznania ich życia oraz modlitwy za ich wstawiennictwem. Przed rokiem to właśnie tu odbyły się centralne obchody Nocy Świętych w diecezji łowickiej. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Nowością tegorocznych obchodów był taniec uwielbienia wokół relikwii i Najświętszego Sakramentu. W tym radosnym wydarzeniu - zakończonym procesją z relikwiami wokół kościoła - uczestniczyło ok. 350 osób.

    Prezentacja relikwii w bazylice katedralnej w Łowiczu
  Marcin Kowalik /Foto Gosć
  Młodzież z rejonu łowickiego spotkała się w bazylice katedralnej. Również i tu wprowadzeniu relikwii przed ołtarz towarzyszyła prezentacja życiorysu świętych. Obok siebie stanęły relikwiarze patronów diecezji - św. Wiktorii i bł. Honorata. Przyniesiono również relikwie świętych szczególnie czczonych przed wiekami. Delegacja parafii św. Rocha przywiozła relikwie swojego patrona, a łowiccy pijarzy - św. Władysława z Gielniowa. Pojawiły się również aż 3 relikwiarze św. o. Pio. Po odmówieniu Litanii do Wszystkich Świętych przed Najświętszym Sakramentem, wszyscy zgromadzeni w kościele utworzyli krąg, kończąc śpiewem ten szczególny wieczór modlitewny.

    Delegacja z parafii św. Michała Archanioła w Kutnie - Woźniakowie
  Marcin Kowalik /Foto Gość
  W Kutnie obchody Nocy Świętych rozpoczęły się najwcześniej. O 18.00 w kościele św. Wawrzyńca odprawiono Mszę św., a po niej modlono się Różańcem. Również i tu prezentacji relikwiarzy towarzyszyło przypomnienie ich życiorysu. Wydarzeniu patronowali błogosławieni kutnowscy męczennicy - ks. Michał Woźniak i ks. Michał Oziębłowski. Najwięcej relikwiarzy świętych przyniosła delegacja parafii św. Michała Archanioła z Kutna-Woźniakowa, w której posługują salezjanie. Wśród 5 relikwiarzy, jako pierwszy przedstawili ten z relikwiami św. Jana Bosko, twórcy Rodziny Salezjańskiej. Na koniec odbyła się procesja wokół kościoła.

  W Sochaczewie centrum obchodów był położony w Chodakowie kościół św. Józefa, robotnika. Przy wnoszeniu relikwii młodzież powiewała flagami z wizerunkami świętych. Oprócz relikwii św. Jana Pawła II były również relikwie świętych, których polski papież wyniósł na ołtarze, a więc św. Brata Alberta oraz św. Faustyny. Czuwanie modlitewne przy Najświętszym Sakramencie przeplatane było śpiewami "Góry Błogosławieństw", czyli połączonych sochaczewskich chórów i zespołów parafialnych. Na zakończenie wszyscy zaśpiewali "Abba Ojcze".

  Procesja z relikwiarzami, ale ulicami miasta, odbyła się też w Łęczycy. Młodzież ze śpiewem przeniosła relikwiarze świętych Jana Pawła II, Urszuli Ledóchowskiej, Faustyny Kowalskiej i Jana z Dukli z kościoła św. Andrzeja do kościoła oo. bernardynów. Tam odmówiono modlitwy - ŚDM 2016 oraz św. Franciszka. Na koniec oddano cześć świętym poprzez ucałowanie relikwii. Wcześniej wokół nich, w świątyni św. Andrzeja, odbyło się modlitewne czuwanie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, które poprowadził ks. Karol Chrapulski.

  Noc Świętych w diecezji łowickiej odbyła się również w Skierniewicach i Rawie Mazowieckiej. Relacja ze Skierniewic TUTAJ. W Rawie Mazowieckiej w obchodach uczestniczył bp Andrzej F. Dziuba. Szczegóły TUTAJ.
   

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół