• facebook
 • rss
 • Defiladą do marszałka

  mak

  dodane 12.11.2014 23:59

  Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w Kutnie.

  Zorganizował je Miejski Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Główna część rozpoczęła się 11 listopada o 16.00 Mszą św. w intencji ojczyzny w kościele św. Wawrzyńca. Sprawował ją proboszcz ks. Stanisław Pisarek. W homilii nawiązał do historii Polski i wybitnych Polaków.

  - To wszystko, o czym wspominałem, mieści się w jednym słowie: "ojczyzna". A ojczyzna to matka wszystkich Polaków. Trzeba ją kochać, trzeba z nią żyć, ale w sposób godny i uczciwy. Tak, jak nas uczyli nasi ojcowie, którzy głosili hasło: "Bóg, honor, ojczyzna" - mówił ks. Pisarek.

  Pośród mieszkańców uczestniczących w Eucharystii byli także przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, poczty sztandarowe oraz Kompania Honorowa 1 Dywizjonu Lotniczego z Leźnicy Wielkiej z pododdziałem honorowym I Liceum Ogólnokształcącego Płockiego Uniwersytetu Ludowego im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty w Kutnie i drużyną reprezentacyjną Hufca ZHP im. hm. Aleksandra Kamińskiego. Kutnowscy harcerze przed wejściem do kościoła rozdawali kokardy narodowe i biało-czerwone wstążki.

  Po Mszy św., przy dźwiękach orkiestry OSP ze Spycimierza, wyruszyła defilada na pl. Piłsudskiego. Tam, przed pomnikiem Marszałka, odegrano hymn narodowy i wciągnięto flagę na maszt. Odbył się również Apel Poległych. Żołnierze oddali salwę honorową. W przemówieniu prezydent Kutna Zbigniew Burzyński przypomniał wkład mieszkańców miasta w odbudowę niepodległej Polski po 123 latach zaborów. Delegacje złożyły wieńce i kwiaty.

  Na zakończenie aktor Maciej Maciejewski poprowadził koncert pieśni patriotycznych. Wspomagał go chór złożony z uczniów kutnowskich podstawówek i gimnazjów. Do śpiewania przyłączyli się uczestniczący w uroczystości mieszkańcy.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół