• facebook
 • rss
 • Wernisaż z pokazem

  koma

  dodane 04.12.2014 12:00

  W łowickim muzeum czynna jest wystawa poświęcona "Operacji Łódzkiej", jednej z największych bitew I wojny światowej.

  Jest częścią projektu "Polacy w I wojnie światowej - 100. rocznica Operacji Łódzkiej 1914–2014", realizowanego przez Łódzki Dom Kultury we współpracy z 11 muzeami z regionu. Jej otwarcie w środę 3 grudnia poprzedziła prelekcja Piotra Wojtasika z Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim na temat walki pod Łodzią, która toczyła się w listopadzie i grudniu 1914 r. Była to największa bitwa manewrowa z początkowego okresu I wojny światowej na froncie wschodnim.

  O zniszczeniach, jakich w tym czasie doznał Łowicz, opowiadał Maciej Malangiewicz, dyrektor Łowickiego Ośrodka Kultury, współautor książki "I wojna światowa w Łowiczu 1914-1918". Mało brakowało, a miasto zostałoby zrównane z ziemią. Od zagłady pod wpływem ostrzałów wojsk armii pruskiej i austriackiej uratował je odwrót żołnierzy rosyjskich.

  Odbył się również pokaz umundurowania. W rolę żołnierza armii rosyjskiej wcielił się Piotr Moskwa, znany z organizacji rekonstrukcji bitwy pod Bolimowem, w której Niemcy użyli broni chemicznej. W mundurze pruskim wystąpił Mateusz Zabost, uczeń I LO w Łowiczu i pasjonat historii.

  Wystawa "100. rocznica Operacji Łódzkiej 1914-2014. I wojna światowa w zbiorach Muzeum w Łowiczu" czynna będzie do 25 stycznia 2015 r. Składa się z plansz informacyjnych przestawiających wydarzenia i miejsca regionu łódzkiego z okresu bitwy pod Łodzią, a także opisujących wydarzenia w Łowiczu podczas I wojny światowej. Prezentuje również liczne eksponaty w postaci uzbrojenia i wyposażenia żołnierskiego pochodzącego z pól bitewnych 1914 r., umundurowania żołnierskiego i druków ulotnych. Oprócz miejscowych zbiorów prezentowane są rzeczy z Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim i kolekcji prywatnych.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół