• facebook
 • rss
 • Prawie jak Pendolino

  Marcin Kowalik

  dodane 14.12.2014 23:50

  Łódzka Kolej Aglomeracyjna uruchomiła pociągi na trasie z Łowicza do Łodzi. Pasażerowie w końcu będą mogli podróżować w komfortowych warunkach.

  Czasy świetności kolei chyba minęły. Choć, jako miłośnik podróży pociągami, kładę nacisk bardziej na słowo „chyba” niż „minęły”. Kryje się za tym nadzieja, że plany unowocześnienie taboru kolejowego, które powoli wdrażane są w życie, projektował ktoś rozsądny.

  W skali krajowej głośno jest o Pendolino. Zakup szybkich pociągów od początku budził kontrowersje. Jak na razie, stan torów nie pozwala na wykorzystanie w pełni ich możliwości. Podobne obawy mam, jeżeli chodzi o lokalne połączenie z Łowicza do Łodzi.

  Od 14 grudnia codziennie kursuje między tymi miastami nowoczesny pociąg o wdzięcznej nazwie Flirt3. Klimatyzowany pojazd zapewnia wygodę podróży, o jakiej nie śniłem jeszcze kilka lat temu, kiedy ta linia była nieczynna. Wtedy marzeniem było, żeby jeździł po niej jakikolwiek pociąg pasażerski, bowiem podróżni zmuszeni byli przesiąść się do busów. Podróżowanie ponad godzinę w ścisku nie należało do przyjemnych. Siedząc w pociągu, przynajmniej można było wyprostować nogi.

  Na razie czas podróży nowych pociągów nie powala. Jest taki sam, jak przed 30 laty. Najszybsze połączenie z Łowicza do Łodzi Kaliskiej wynosi 1 godz. i 10 min. Co prawda, na trasie doszły dwa nowe przystanki, przez to pociąg traci czas na dodatkowy postój, ale pamiętam, jak mierzyłem czas przejazdu na tej trasie, gdy byłem dzieckiem i stary skład EN57 był 5 min. szybszy.

  Problemem tej trasy jest jeden tor. Rozkład trzeba było tak zaplanować, żeby pociągi mijały się podczas postojów na stacjach. Szkoda, że nie udało się zbudować równoległego toru, gdy gruntownie remontowano trasę. Szansa na to już się nie powtórzy. Unia Europejska nie wyłoży na nią ponownie pieniędzy. Nowe pociągi mogłyby jechać szybciej, a w przyszłości, w przypadku naprawy torowiska, pasażerowie znów będą musieli przesiąść się do busów.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół