• facebook
 • rss
 • Pamięć o wybitnym łowiczaninie

  mk, zk

  dodane 10.01.2015 19:46

  Rok 2015 - "Rokiem Karola Rybackiego w PTTK Łowicz".

  W tym roku przypada 80. rocznica śmierci Karola Rybackiego, ważnej postaci na mapie działalności społecznej miasta Łowicza.

  K. Rybacki urodził się 16 stycznia 1859 roku w Dobryszycach (obecnie powiat radomszczański). Jednak wpisał się w historię Łowicza swoją działalnością wydawniczą, społeczną i pisarską. Miastu poświęcił ponad pół wieku swojego życia.

  Tu rozpoczął swoją działalność społeczną i kulturalną m.in. w ramach Towarzystwa Śpiewaczego "Lutnia" i Straży Ogniowej. Później był cenionym wydawcą i drukarzem, założycielem w 1911 roku pisma "Łowiczanin". Był też pierwszym prezesem łowickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Zmarł w Łowiczu w 1935 roku, pochowano go na cmentarzu kolegiackim.

  Zarząd Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Łowiczu w 80. rocznicę śmierci K. Rybackiego uchwalił rok 2015 - "Rokiem Karola Rybackiego w PTTK Łowicz". W związku z obchodami planowanych jest kilka przedsięwzięć skierowanych do lokalnej społeczności, mających na celu przybliżenie postaci tego wybitnego łowiczanina.

  Za dzień symbolicznej inauguracji "Roku Karola Rybackiego" przyjęty został 16 stycznia - rocznica jego urodzin. Od tego dnia rozpoczną się przygotowania do imprez planowanych przez PTTK.

  Z okazji "Dnia Dziecka z PTTK" zostanie zorganizowana prezentacja i rozgrywki dla dzieci w grze planszowej "Podróż po Łowiczu z przeszkodami". Gra planszowa została wydana i opracowana przez K. Rybackiego podczas pobytu na internowaniu. Do gry zostaną wykorzystane wydruki plansz opracowane na podstawie "planszówki" zrekonstruowanej w 2005 roku przez Muzeum Guzików Jacka Rutkowskiego.

  Na 2 czerwca - dzień, w którym w 1911 roku ukazał się pierwszy numer "Łowiczanina" - planowany jest wieczorek literacki. Podczas tego spotkania członkowie łowickiego oddziału PTTK oraz zaproszeni goście czytać będą fragmenty tekstów K. Rybackiego, m.in. "Księżankę Zochę", "Przemowy weselne i pogrzebowe dla domowego użytku", "Notatki Jeńca z Danholmu" oraz fragmenty artykułów z "Łowiczanina".

  Latem planowana jest organizacja wystawy okolicznościowej "Karol Rybacki - drukarz i wydawca". Na wystawie zaprezentowane byłyby książki i wydawnictwa K. Rybackiego oraz wybrane egzemplarze tygodnika "Łowiczanin" ze zbiorów członków PTTK.

  Na październik planowana jest natomiast promocja książki "Karol Rybacki - wydawca i społecznik. 80. rocznica śmierci". Publikacja Zdzisława Kryściaka na kilkudziesięciu stronach ukaże działania kulturalno-społeczne oraz działalność wydawniczą K. Rybackiego.

  Zakończenie obchodów planowane jest na 11 listopada. Odbędzie się wówczas spacer z przewodnikiem PTTK szlakiem K. Rybackiego. Ukazane zostaną miejsca związane z postacią zasłużonego łowiczanina, a na koniec na jego grobie zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół